Žene su kroz historiju u društvu Bosne i Hercegovine bile prilično zapostavljene. Izuzimajući sporadične primjere, poput sarajevske pjesnikinje Umihane Čuvidine, njihova uloga u javnosti uglavnom je bila zanemariva.
Aktivna uloga
Tek su u socijalističkoj Jugoslaviji žene dobile puna prava i podršku države da učestvuju u društvenim tokovima. Tako ekonomski i društveni napredak koje je naše društvo doživjelo u ovom periodu, dobrim dijelom dugujemo novoj i aktivnoj ulozi žene, govori Mufid Garibija, sarajevski arhitekt i poznavalac historije grada.
Garibija ističe da se zapostavljanje žena kroz dugi vremenski period pokazalo kao nepravedno, što su pokazali i nebrojeni primjeri hrabrosti koje su pripadnice ljepšeg spola pokazivale.
“U našoj historiji pamti se da je Sarajevo bilo bez vojske i bez “muških glava” kada je Eugen Savojski upao u naš grad. Tada su se žene sa šačicom vojske organizirale i povukle stanovništvo u Bijelu tabiju, gdje su se zabarikadirale. Vojska Savojskog harala je u to vrijeme cijelom Evropom, a poznato je da je opljačkala i do temelja zapalila cijelo Sarajevo. No, zahvaljujući Sarajkama nije uspjela osvojiti i Bijelu tabiju. Tako su ovim herojskim podvigom spasile sebe i živote djece, starih i iznemoglih”, govori Garibija.
Svoju hrabrost, dodaje Garibija, žene su pokazale u svim ratovima i kriznim historijskim situacijama pa su tako prilikom dolaska austrougarske vojske žene bile aktivne učesnice borbe protiv okupatora.
Masovno u borbi
“Pucale su i donosile oružje. Ostalo je zapisano kako je Hasiba Arnautović pucala i ubila austrijskog vojnika na Vratniku prilikom silaska njihovih trupa s Bakija. Na to ju je drugi vojnik pokušao zaklati, ali je Hasiba preživjela, a jedan lokalni berber uspio ju je izliječiti”, kaže Garibija.
Da su žene imale vrlo značajne uloge kroz historiju Sarajeva i BiH, govori i podatak da je više od 90 žena proglašeno narodnim herojem nakon Drugog svjetskog rata, jer su se masovno uključivale u borbu protiv fašizma.
Azra spasila Valtera
Garibija navodi da su jednog od najvećih narodnih heroja Sarajeva u Drugom svjetskom ratu Vladimira Valtera Perića jednom prilikom spasile žene.
“U Drugom svjetskom ratu veliki broj omladinki ilegalno je pripremao i pomagao otpor protiv fašizma ili su bile među partizanima. U Sarajevu su se ilegalci sastajali u kafani “Ambasada” u Čizmedžiluku, a tu su, između ostalih, dolazili Mustafa Dovadžija, Derviš Numić i Vladimir Perić Valter. Kada je Kigi Jovanović okupatoru izdao postojanje ove lože, nastala je velika racija u Sarajevu. U “Ambasadoru” je tada radila Azra Grebo-Džumhur. Ona je dolaskom na posao shvatila šta se dešava pa je uspjela dojaviti da se priprema “sačekuša” za Valtera i tako ga je spasila. Tog dana je veliki broj ilegalaca u Sarajevu stradao”, navodi Garibija.