Azilanti uzrok čarki: Zbog Balkana na pomolu kriza u njemačkoj vladi!

Naime, kako piše njemački “Welt am Sonntag”, socijaldemokrati se protive nacrtu zakona Ministarstva unutrašnjih poslova Njemačke, koje je u nadležnosti CDU-a, u kojem se govori o ubrzavanju postupka rješavanja zahtjeva za azil osoba sa zapadnog Balkana.

Podsjećamo, u petak su njemački mediji javili da je CDU pripremio nacrt zakona po kojem bi BiH, Albanija, Crna Gora, Srbija i Makedonija bile proglašene bezbjednim zemljama, čime bi značajno bio skraćen postupak razmatranja zahtjeva za azil iz ovih zemalja. Oni smatraju da bi se na ovaj način stalo na kraj zloupotrebama bezviznog režima osoba sa zapadnog Balkana, najviše Roma iz Srbije i Makedonije.

U SPD-u upozoravaju da ovakva formulacija prijedloga nije bila dogovorena u koalicionom sporazumu dvije partije. Naime, oni pojašnjavaju da je prema koalicionom sporazumu dogovoreno samo da BiH, Makedonija i Srbija budu proglašene bezbjednim zemljama.

“Ako smo dogovorili tri, to je svakako manje od pet”, istakli su u SPD-u.

Mihael Hartman, portparol za unutrašnje poslove Kluba poslanika SPD-a u njemačkom Bundestagu, ističe da bi usvajanje ovakvog prijedloga predstavljalo ozbiljno kršenje koalicionog sporazuma.

“Ne možete tražiti da naknadno bude usvojeno nešto što niste uspjeli ispregovarati prilikom potpisivanja koalicionog sporazuma”, rekao je on. Hartman je indirektno poručio da je ova inicijativa konzervativnih demohrišćana u Njemačkoj povezana s nesporazumima partnera u vladajućoj koaliciji o tome treba li pravo djece imigranata rođene u Njemačkoj na dvojno državljanstvo, što je dogovoreno koalicionim sporazumom, proširiti na svu djecu imigranata, što zahtijeva SPD.

“Ako se neko ljuti zbog prijedloga pokrajina u kojima je na vlasti SPD o dvojnom državljanstvu, ne bi smio zbog toga ugrožavati naš koalicioni sporazum”, objasnio je on.

Stefan Majer iz CSU-a, koji je predstavnik Kluba poslanika CDU/CSU u Bundestagu, brani postojeći prijedlog Ministarstva unutrašnjih poslova.

“Proširenje sa tri na pet zemalja je potrebno zato što u trenutku pregovaranja o koalicionom sporazumu nismo mogli predvidjeti razvoj događaja u periodu nakon toga. Mislim da bismo morali imati određeni nivo fleksibilnosti”, rekao je Majer.

Rekao je da je broj azilanata sa zapadnog Balkana 2013. godine bio na alarmantno visokom nivou, te da se u ovoj godini očekuje dalji rast.

“Kvota prihvatanja azilanata iz ovih zemalja je izuzetno niska i zato moramo uvesti ove mjere kako bismo zaštitili one kojima je azil zaista potreban”, naveo je on.

Inače, najvažniji argument CDU/CSU za uvođenje novih mjera je izvještaj Evropske službe za granice FRONTEX iz Varšave, koji je u posjedu “Nezavisnih”, a čije izvode smo objavili prije nekoliko dana.

Podsjećamo, u izvještaju se navodi da je početkom ove godine broj azilanata iz zapadnog Balkana u zemlje Šengena u alarmantnom porastu, te da je u odnosu na januar 2013. ukupno u januaru 2014. podneseno skoro dva puta više zahtjeva za azil, a u odnosu na decembar prošle godine taj broj je povećan za više od 22 odsto.

Kako navode, samo iz BiH je u januaru ove godine u odnosu na januar 2013. godine taj broj porastao za 137 odsto. U Njemačkoj je taj broj porastao za 218 odsto. U prvih pet sedmica ove godine iz BiH je u zemljama Šengena podneseno 689 zahtjeva za azil, od čega je u Njemačkoj podnesen 621 zahtjev.

Najpoznatiji azilant

Najpoznatiji tražilac azila iz BiH je Nazif Mujić, 42-godišnji Rom iz okoline Tuzle, koji je na lanjskom “Berlinaleu” nagrađen “Srebrnim medvjedom” za najbolju mušku ulogu.

Od novembra prošle godine Nazif Mujić ponovo je u Njemačkoj. Živi u jednom izbjegličkom domu na ivici Berlina, grada koji je od njega napravio zvijezdu. Sada on ne zna šta da radi, osim da čeka da ga vrate u Bosnu i Hercegovinu.

Molba za azil, koju je sa ženom i djecom podnio u Njemačkoj, je odbijena, uz obrazloženje da siromaštvo nije dovoljan razlog za dobijanje dozvole boravka. “Srebrni medvjed” mu nije pomogao, jer do kraja marta mora napustiti Njemačku – ukoliko se ne desi još jedno čudo.

Ljutnja

Ljutnju povodom prijedloga o azilantima izrazio je i Andreas Brajtner, ministar unutrašnjih poslova njemačke pokrajine Šlezvig Holštajn i jedan od potpisnika koalicionog sporazuma ispred SPD-a.

“Stvarno ne razumijem zašto sada CDU krši dogovor i dovodi u pitanje koalicioni sporazum. Ovaj prijedlog Saveznog ministarstva unutrašnjih poslova je vrlo ozbiljno odstupanje od onog što smo zajedno dogovorili”, naveo je on.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.