Predsednik Nezavisnog sindikata privatnog sektora Jusuf Azemi rekao je da je od marta ove godine, nakon pojave koronavirusa na Kosovu, bez posla ostalo 40 hiljada ljudi, ali da bi se taj broj, ukoliko ovakva situacija potraje, mogao povećati i na 60 hiljada, prenosi Ljajmi.
Azemi svoju tvrdnju bazira na činjenicama da i dalje postoje kompanije koje nastavljaju da smanjuju broj zaposlenih.
“Zvanično imamo preko 40 hiljada izgubljenih radnih mesta. Smatramo da će se početkom septembra, ako se nastavi ovaj trend, cifra dostići i preko 60 hiljada, ali nažalost čak i oni koje imamo u radnom odnosu nemaju punu sigurnost, jer veliki broj kompanija traži da se broj zaposlenih smanji. Ima dosta slučajeva gde se od radnika zahteva da rade četiri sata dnevno i isplaćuju im se plate koje su umanjene za 50 odsto”, rekao je Azemi.
On je apelovao na nadležne institucije da se pozabave ovim pitanjem, ističući da nikada nije bila tako ozbiljna situacije sa problemom zaposlenih u privatnom sektoru na Kosovu kao što je sada.
Azemi je istakao da je odlazak u inostranstvo, jedini izlaz za veliki broj radnika koji su radili u privatnom sektoru.
“Odlazak u inostranstvo je oduvek bila opcija za mnoge radnike, a ova pandemija je samo to dodatno aktivirala, jer ne postoji dobra uprava, ne postoji ideja kako se odnositi prema radnicima privatnog sektora. Svakog dana mogućnosti za život ovde se smanjuju, jer je izgubljena nada da će se naša država definitivno baviti ovim radnicima i jedino rešenje je da napuste Kosovo”, rekao je Azemi.
Stručnjak za ekonomska pitanja Mustafa Kadrijaj smatra da je pandemija koronavirusa najviše pogodila sektor ugostiteljstva.
“Bilo je puno poslova, posebno u oblasti gastronomije i slično, a tekstilni proizvođači su u određenim trenucima zaustavljeni, tako da postoji negativan odraz i to se zna”, rekao je Kadrijaj.
On je istakao da je u ovom trenutku, za ekonomski oporavak, Kosovu potrebna međunarodna podrška.