Azem Vllasi: Kosovo je održavanjem izbora potvrdilo svoj integritet

Sve nakon ovih izbora ići će lakše. Ali biće problema sa Srbima u te četiri opštine. Ekstremistima i huliganima pozabaviće se zakon, organi reda i sudovi”, ističe Vllasi.
 
Gledano u cjelini, on smatra da su lokalni izbori na Kosovu bili regularni, legitimni i u svemu po evropskim standardima. Posebno su značajni po tome što su održani na cijeloj teritoriji Kosova.
 
“Dakle, i u četiri opštine sa srpskom većinom na sjeveru Kosova, koje su za proteklih 14 godina bile odmetnute od ustavnog poretka Kosova. Srbi su izašli na ove izbore i time iskazali spremnost da se adaptiraju na ustavni poredak Kosova i faktički prihvate realnost da žive u državi Kosovo”, navodi Vllasi.
 
Komentarišući incidente koji su se dogodili tokom održavanja izbora, Vllasi navodi da na dijelu teritorije Kosova, koju čine četiri opštine sa srpskom većinom i gdje živi oko 30.000 do 40.000 Srba, ili 40 posto od ukupnog broja kosovskih Srba, već dugo traje tenzija među samim Srbima.
 
“Ta podjela još više je zaoštrena između onih koji su željeli izaći na izbore i izabrati svoju lokalnu vlast i onih koji se zalažu za bojkot izbora. Na taj dio ima uticaja ekstremna nacionalistička desnica s Vojislavom Koštunicom na čelu. A tu dolaze i ekstremisti iz fašističkih grupacija poput frakcija ‘Dveri’, ‘Obraz’ i sličnih iz Srbije, pa terorišu kosovske Srbe. Oni su tokom predizborne kampanje na sjevernom dijelu Mitrovice bacali bombe i na druge načine zastrašivali Srbe koji su bili na kandidatskim listama za lokalne izbore. A na dan izbora, stajali su blizu biračkih mjesta, fotografisali ljude koji dolaze da glasaju, prijetili im”, kaže Vllasi.
 
Ponudom Aleksandra Vučića, prvog potpredsednika Vlade Srbije, da Vlada Srbije uvede red na sjeveru Kosova, Vllasi smatra da je Vučić izrazio ljutnju zbog toga što su se ekstremni Srbi pokazali neposlušni prema Beogradu i obrukali Srbiju pred međunarodnom zajednicom.
 
“Ali, Vučić zna da ne mogu na Kosovo nikakve srpske policijske ili druge snage, jer je Kosovo država. Ako to treba silom riješiti, imamo mi i policiju i vojsku. Mi smo, međutim, ostavili to KFOR-u i Misiji EU da se s tim nose. Inače, ne mislimo da treba koristiti silu za takvu situaciju, ali oni koji su se ogriješili o zakon, neće izbjeći krivične prijave i sudsku proceduru”, rekao je, između ostalog, Vllasi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.