– Pogotovo jedne partije, Pokreta Samoopredjeljenje. Ne sumnja niko u patriotizam i odgovornost Ise Mustafe i Hashima Thaçija. Ali, ovdje postoji utisak da su naši bez potrebe bili popustljivi u nekim stvarima – kaže Vllasi za “Avaz”.
Postoje razlike
Hoće li Kosovo dobiti “republiku srpsku”?
– Mi ne možemo shvatiti šta su potpisali, jer sada su obje strane vrlo zadovoljne, a znamo da tu postoje bitne razlike. Nismo dobili “republiku srpsku” na sjeveru Kosova, ali su vidni pokušaji Srbije i Beograda da se takvo nešto slično uspostavi i ovdje. Okolnosti su drugačije, ovdje je samo pet posto Srba. Svi su parametri drugačiji u odnosu na BiH, gdje postoji entitet RS. Ali, očigledan je taj pokušaj Beograda da se model RS preseli na Kosovo.
Hoće li uspjeti?
– Ne. U tome neće uspjeti. Ali, dovoljno je što takvim pokušajima održavaju tenzije i nepovjerenje prema kosovskoj strani, a sve vrijeme pregovori u Briselu se vode pod geslom težnji za normalizaciju odnosa. Osim toga, ne mogu više ni iz Beograda instrumentalizirati Srbe na Kosovu, pa da se ovdje opet vide scene koje smo vidjeli ranije.
U Beču traje konferencija zemalja zapadnog Balkana, šta očekujete?
– I ovo u Beču vidim kao pozitivan napor zapadne Evrope, prije svega Njemačke da se, ipak, na ovom području ukupno stanje i odnosi stabiliziraju, da se svi s ovih prostora okrenemo Evropi i evropskim integracijama. Evropa je vrlo ozbiljna u naporima da se na njenom tlu ne dozvole novi sukobi i nova destabilizacija. Cijenim pozitivnim što će iz zapadne Evrope i Njemačke dolaziti pomoć i podrška, ali i prijetnja na neki način da se svi urazume, a prije svega Srbi i Srbija.
Želje Rusije
Hoće li Balkan ići linijom stabilnosti?
– Zapad je zainteresiran za mir i stabilnost u regiji koja je propatila od ratova prije 20 u BiH ili 15 godina ovdje na Kosovu. Niko sa Zapada nije zainteresiran da vidi novo pogoršanje na Balkanu. Rusija bi htjela instrumentalizirati Srbiju i Srbe za pogoršanje situacije u regiji, a da bi se na taj način svetila Zapadu zbog Ukrajine. Ali, do koje će mjere Srbi biti spremni da budu na takvoj suludoj usluzi Rusiji, to je druga stvar. Mislim da Srbi i Srbija neće ići tako daleko i prijeći crvenu liniju i prihvatiti da budu instrument Rusije protiv Zapada na Balkanu, gdje je Zapad uspostavio mir i mnogo uložio.
Bošnjaci imaju granice strpljenja
Kako u tom smislu, kao nekadašnji jugoslavenski političar i analitičar, vidite i prilike u BiH?
– Situacija u BiH ne samo da je rovita nego je i opasna, jer srpski entitet, doduše perfidno podržan iz Beograda, radi na obesmišljavanju i devastiranju BiH kao jedinstvene države, makar i tako podijeljene na entitete.
Predsjednik RS prijeti referendumom o otcjepljenju te na druge načine provocira javnost u BiH i većinski bošnjački narod koji nema rezervnu domovinu. To stvara nervozu i napetosti. Svaki čovjek, pa i narodi, ima granicu strpljenja. I Bošnjaci imaju granice. Trebaju se smiriti strasti. BiH funkcionira kao normalna država. Entitet RS treba se prilagoditi toj realnost. Dejton se koristi za devastiranje BiH. Kroz saradnju BiH i Srbije, Srbiji se mora staviti do znanja da prestane s podrškom provokacijama iz RS.