Švajcarski dnevnik Bund objavio je tekst o Kosovu koje se u „Svetskom izveštaju o sreći“, „nekoj vrsti barometra sreće i briga“, nalazi „na 66. mestu, okruženo uporištima sreće kao što su Libija, Turkmenistan ili Moldavija“. „U poređenju sa Švajcarskom“ koja je na petom mestu, piše novinar Enver Robeli, „Kosovo je ludnica – pre svega za novinare. Oni jedva postižu da proprate skandale, korupcionaške afere, zloupotrebu vlasti i ostala nepočinstva političara i njihovih rođaka. Evo, sada je brat predsednika pesnicama izudarao dvojicu poslovnih sagovornika. Hašim Tači, tako se zove šef države, požurio je da kaže da se radilo o „sporadičnom koškanju“. Malo pre toga, policajci su u jednom automobilu našli oružje i drogu – koji, kako se smatra, pripadaju sinu šefa tajne službe. Pravosuđe sad čini sve kako bi poštedelo osumnjičenog. Drukčije u Švajcarskoj, gde je sin jednog poslanika slupao automobil o zid jedne kuće i posle hteo da isključi javnost sa suđenja – uzalud.“
„Za vreme oružanog otpora srpskoj državnoj sili, Kosovo nije imalo više od 12.000 pobunjenika. Sada bezmalo svako u maloj balkanskoj republici hoće da bude veliki kalašnjikov-heroj, i u tome je uspelo oko 40.000 njih: dobijaju penzije za svoje navodne „zasluge za slobodu i otadžbinu“. Među njima ima i osoba koje su, prema izveštajima kosovskih medija, krajem 90-ih još bili u pelenama.“ (…) „Iza čudesnog umnožavanja ’lažnih boraca’ krije se sistem: onaj ko dobija državnu penziju, bira stranke koje su tako nešto omogućile – znači: stranke šefa države Tačija ili premijera Haradinaja, koji su krajem 90-ih godina okrenuli leđa ’malom švajcarskom raju’ i otišli u rat.“
„Mnogi Kosovari su se udobno smestili u tom korumpiranom klijentelskom sistemu, ali, političari moraju stalno da neguju mrežu patronaža i usluga, veza, nepotizma i podmićivanja, kako bi ostali na vlasti. Tako kosovski političari stalno iznenađuju oštroumnim idejama. U sadašnjoj vladi u Prištini ima, na primer, 80 zamenika ministara. Možda i koji više – ni sam šef vlade nije u stanju da kaže koliko ima ljudi u kabinetu“, piše, između ostalog dnevnik Bund.
Kurc u Beogradu i Prištini
Austrijski dnevnik Tiroler tagescajtung piše o predstojećoj poseti kancelara Sebastijana Kurca „Srbiji i Kosovu – pored bilateralnih tema, u razgovorima će biti reči pre svega o njihovom međusobnom konfliktu i približavanju Evropskoj uniji“. U izveštaju piše da će Kurc u ponedeljak najpre razgovarati sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerkom Anom Brnabić. A uveče će u Prištini imati susrete sa predsednikom Hašimom Tačijem i premijerom Ramušom Haradinajem.“
„Svoje putovanje Kurc objašnjava kao jasan znak podrške zemljama Zapadnog Balkana i proces njihovog približavanja Evropskoj uniji, kako je to rečeno u kancelarskom redu, a prilikom posete će kancelar ohrabriti Beograd i Prištinu da nastave dijalog“. Jer, to je, kako je rekao, uslov za članstvo u Evropskoj uniji. „EU će biti potpuna tek kada zemlje Zapadnog Balkana postanu članice EU“, rekao je Kurc.