Asocijacija srpskih opština: Bosanski model ne treba Kosovu, ne treba niti Srbima

Članovi skupštine Kosova nisu podržali izmjene i dopune zakona o lokalnoj samoupravi, koji ima za cilj stvaranje asocijacije srpskih opština, prema postignutom dogovoru iz Brisela u aprilu ove godine između premijera Kosova Hashima Thaçija i premijera Srbije Ivice Dacica uz posredovanje visoke izaslanice Evropske Unije Ketrin Ešton.

Od 62 prisutna poslanika, među kojima nisu svi glasali, je u prvom mahu otežalo prolaz na prvom čitanju zakona.
Poslanici su ocijenili da bi takav vid asocijacije mogao biti stetan po suverenitet i teritorijalni integritet nezavisne države Kosovo.

Na prezentaciji izmjena i dopuna zakona ovog nacrta, zamjenik premijera i ministar lokalne samouprave Slobodan Petrović je izjavio da ovaj prijedlog zakona reguliše izvještaje, prije svega između Srba i Albanaca, koji datiraju iz dogovorenog sporazuma u Briselu, objašnjavajući i budžetske implikacije za njegovo sprovođenje.

Međutim, kontroverzni lider pokreta “Vetevendosje” Albin Kurti je izjavio da će se Asocijacija srpskih opština  reprezentovati protiv države Kosovo. On je rekao da će asocijacije opština imajući pravo na proširenje biti mnogo suverenije nego što je to država Kosovo.

“2007 i 2008 godine je urađena decentralizacija na etničkoj bazi, prije suvereniteta države Kosova, sad se kuje Asocijacija srpskih opština, prije statusa Kosova. Preko pet godina nakon proglašenja nezavisnosti Kosova imamo nedefinisan status. Pitanje je šta je sjever Kosova u dogovoru Thaçija i Dačića ? Pare i policija. Razvojni fond za sjever uništava fiskalni jedinstveni sistem Kosova, i komandant policije na sjeveru Kosova uvijek mora biti Srbin”, izjavio je Kurti.

Protiv ovog zakona je i poslanik PDK-a Hydajet Hyseni, koji je izjavio da je neshvatljivo i bez presedana da ovaj zakon ima dva imena:  na jednom jeziku je Asocijacija a na drugom jeziku je Zajednica.

“Asocijacija opština je pravo zagarantovano ustavom, ahtisarijevim paketom, i zakonima kao i međunarodnim pravom. Ali, u nijednom od njih ne pise da mora biti etnički regulisana na način da abstinira sa odnosima sa drugim opštinama. Podvlači se pitanje: Kome treba ova podjela ? Kakav je koncept ustava i čitav proces: integracija ili getoizacija, integracija ili razdvajanje. I, kome je potrebno drugo rješenje pogotovo što sa samo dve trećine glasova može biti raspuštena. Šta ako asocijacija ili “zajednica” krši Ustav? Ako krši međunarodne povelje ? Država Kosovo se ne može djeliti. Ako je cilj ovoga da se onemogući stvaranje države Kosovo, onda uopšte i ne kreirajte izvještaje sa vlastima Kosova. Zašto se ne razjasne ova pitanja. Pravo na udruživanje trebamo definisati, ali ne i da uznemiravamo jedno multietničko društvo da bi stvarali jedno drugo monoetničko. Neka me neko ubjedi u suprotno, ali ja ovdje vidim bosanski model. Model u Bosni ne treba Kosovu, ne treba niti Srbima”, izjavio je poslanik Hyseni, prenosi Kosovapress.

I poslanik iz redova LDK-a, Sadri Ferati je izjavio da je ovaj zakon dosta jednostavan, i da ima veoma malo posla, ali je takodje izjavio da na prvi pogled na zakon sve izgleda u najboljem redu, međutim kako navodi dosta je uznemiravajuća činjenica što za takvu stvar treba ojačati neke amandmane, da ovo udruženje ne bi bilo raspušteno.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.