Politički analitičari navode da se formiranje vlade u trenutnoj političkoj situaciji na Kosovu može dogoditi formiranjem koalicije sa manjinama ili sa koalicijom NISMA-ANK-PP, ali ne isključuju i mogućnost da građani ponovo izađu na izbore.
Ulazak koalicije NISMA-ANK-PP u Skupštinu Kosova i gubitak tri poslanika Pokreta Samoopredeljenje i jednog poslanika Demokratskog saveza Kosova (DSK) mogu stvoriti poteškoće u postizanju potrebnog broja poslanika za formiranje vlade, samo od te dve stranke.
Stručnjak za izborna pitanja Aljbert Krasnići istakao je da će Samoopredeljenje imati tri, a DSK jednog poslanika manje.
Sa tolikim brojem poslanika Samoopredeljenja i DSK, prema njegovim rečima, nemoguće je formirati vladu.
Politički analitičar Ramuš Tahiri izjavio je da Samoopredeljenje i DSK trenutno nemaju dovoljan broj za formiranje vlade, zbog čega je potrebna saradnja sa manjinskim strankama.
Tahiri kaže da su, analizirajući trenutnu situaciju na Kosovu, šanse da građani ponovo izađu na izbore vrlo velike.
Politički analitičar Dardan Veljija poručio je da bi bilo lako formirati vladu sa manjinama, ali da bi Samoopredeljenje i DSK trebalo da se odreknu svog principa koji su imali tokom kampanje, a to je formiranje vlade samo sa albanskom većinom.
Veljija takođe ne isključuje mogućnost da bi ulazak koalicije NISMA-ANK-PP u Skupštinu, mogao otežati formiranje buduće Vlade Kosova.
Prema njegovim rečima, ako Samoopredeljenje i DSK žele da se bore protiv korupcije, ne bi trebalo da za formiranje vlade uzimaju partnere iz prošlih vlada.
Prema konačnim rezultatima, koje je objavila Centralna izborna komisija, na izborima 6. oktobra, pobedio je Pokret Samoopredeljenje, a sledi Demokratski savez Kosova.
Samoopredeljenje je imalo 32, a DSK 29 poslanika, što im je omogućavalo formiranje vlade.
Međutim, Vrhovni sud je presudio da konačni rezultati izbora 6. oktobra neće uključivati glasove koji su stigli iz Srbije, što je omogućilo koaliciji NISMA-ANK-PP da uđe u Skupštinu Kosova sa šest poslanika.
Ulazak te koalicije najviše je koštao Samoopredeljenje i DSK, koji već neko vreme imaju sastanke radnih grupa radi usaglašavanja programa vlade.