Poznavaoci političkih prilika na Kosovu smatraju da novi premijer Aljbin Kurti, uprkos svim pritiscima koji se mogu čuti prethodnih dana, neće tako brzo doneti odluku o povlačenju takse od 100 odsto na robu iz Srbije.
Politički analitičar iz Prištine Fadilj Ljepaja ocenjuje za Kosovo Onlajn da premijer Kurti neće žuriti sa ukidanjem taksi jer u Srbiji na proleće predstoje izbori, koji će odrediti pregovarača u briselskom dijalogu.
“Kurti je najavio da će razgovarati sa svima oko ukidanja taksi, sa onima koji gube i dobijaju tom merom, kako bi interese svih zaštitio merom reciprociteta”, kaže Ljepaja za Kosovo Onlajn i ocenjuje da međunarodna zajednica neće puno kažnjavati novu Vladu Kosova ali ni nagrađivati.
Na istu temu ekonomski stručnjak Naim Gaši je u izjavi za Kosovo Onlajn ocenio da nova Vlada Kosova ne bi trebalo da žuri sa odlukom o ukidanju taksi na uvoz robe iz Srbije, iako međunarodna zajednica insistira na tome od samog uvođenja tih mera.
“Pre svega, taksu na srpske proizvode treba izanalizirati i ne treba donositi brze odluke”, smatra Gaši i dodaje da bi Kosovo trebalo da pregovara sa američkim izaslanicima i predstavnicima EU, kako bi dobilo garancije da će Srbija prestati sa kampanjom za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova i da ne blokira učlanjenje Kosova u međunarodne organizacije.
On objašnjava da je reciprocitet širok pojam i smatra da uvođenjem tih mera na Kosovu ne bi trebalo da bude robe iz Srbije, jer prema važećim zakonima svaki proizvod koji se plasira na kosovsko tržište mora da ima specifikaciju “Republika Kosovo”.
“Takođe, ako se uvede reciprocitet u oblasti ekonomije, Srbija mora da prihvati kosovske carinske pečate, potvrdu o poreklu robe i kvalitetu itd. Do sada Srbija nije priznavala te stvari”, napominje Gaši.
I Jeta Krasnići iz Kosovskog demokratskog instituta smatra da mere reciprociteta predstavljaju širok pojam koji može obuhvatiti sve sfere života – obrazovanje, ekonomiju, politiku, administraciju.
“SAD i Evropska unija traže od obe strane da se suzdrže od provokativnih mera, koje utiču na nastavak dijaloga” kaže Krasnići i podvlači da Kosovo i Srbija moraju da pokažu političku volju i nastave razgovore u Briselu uz više međusobnog poverenja.