Politički analitičari sa Kosova smatraju da će Samoopredeljenje i DSK dogovoriti vladajuću koaliciju pre 4. februara, kada mandataru Aljbinu Kurtiju ističe zakonski rok i smatraju da obe strane nastoje da izvuku što više pa se zbog toga postizanje sporazuma odužilo, što će uticati na to da vlada bude nestabilna.
Analitičar Driton Tafalari kaže za Kosovo Onlajn da je siguran da će Kurti i Mustafa na kraju da se dogovore, iako zakonski rok ističe za četiri dana.
“Ne verujem da će rizikovati da ne postignu sporazum, radi se samo o tome da gledaju da što više dobiju. Ne znam kako će izgledati taj konačni sporazum, ima nekoliko alternativa, ne znam za šta će da se odluče ali sam siguran da će postići sporazum”, smatra Tafalari.
Međutim, on napominje da između Samoopredeljenja i Demokratskog saveza Kosova ne postoji poverenje što će, nakon postizanja sporazuma, rezultirati nestabilnom vladom.
“Oni ne veruju jedni drugima uopšte, da bi vlada bila stabilna potrebno je više razumevanja i poverenja a mi to nismo videli, i to je za žaljenje”, navodi Tafalari.
I profesor ustavnog prava Mazljum Baraljiju očekuje da Samoopredeljenje i Demokratski savez Kosova u poslednjem trenutku postignu sporazum. On u izjavi za Kosovo Onlajn ukazuje da ni jedna ni druga strana nisu želele da popuste u svojim stavovima kada je u pitanju raspodela pozicija, što je bila i glavna tačka njihovog razmimoilaženja.
“Bez kompromisnog rešenje ne može da se postigne sporazum ali ja ipak mislim da će oni naći rešenje. Te stvari oko kojih se oni spore uopšte nisu važne za javnost, oni moraju da ispoštuju volju naroda”, napominje Baraljiju i dodaje da su Samoopredeljenje I DSK dužni da donesu promene koje su obećali građanima Kosovo tokom predizborene kampanje.
Mandatar za sastav Vlade Aljbin Kurti mora najkasnije do 4. februara da zatraži od Skupštine glasanje o izboru nove vlade, za šta je potreban 61 od 120 poslaničkih glasova. Ukoliko njegov kabinet ne dobije podršku u Skupštini, predsednik Kosova je dužan da u roku od deset dana imenuje novog mandatara za sastav vlade. Ponovni izbori se raspisuju ukoliko Skupština Kosova ni drugi put ne izabere vladu i oni moraju biti održani u roku od četrdeset dana od dana objavljivanja.