Vašington i Brisel imaju različite stavove o najavi kosovskog premijera Aljbina Kurtija da delimično ukine taksu, međutim, poznavaoci političkih prilika kažu da kosovska politika mora da sarađuje sa oba međunarodna partnera, ne praveći razliku, prenosi Koha.
Politički analitičar Faton Abdulahu istakao je da nejedinstvo unutar EU sprečava Brisel da požuruje pitanje dijaloga, dok SAD sa druge strane, nastavlja da vrši pritisak da se proces nastavi.
“Istorija nas uči da su SAD direktne, fokusirane i politički aktivne po pitanju uključenosti, što ostavlja utisak da nameravaju i mogu da reše situaciju”, poručio je Abdulahu.
Stručnjak za politička pitanja Rasim Aljija naglasio je da su paradoksalni pokušaji da se kreira priča da li je Kosovo sa EU ili ne.
“Gotovo su smešni i paradoksalni pokušaji da se kreira priča da li smo sa EU, ili nismo. To je neodrživa priča, i ne dolikuje Kosovu”, ocenio je Aljija.
Suočen sa stalnim pritiskom, Pokret Samoopredeljenje negira da je Kosovo zahladilo odnose sa SAD, navodi Koha.
“SAD žele ozbiljnog partnera na Kosovu. Nikada nećemo dozvoliti zahlađenje odnosa između Kosova i SAD. To se nije dogodilo jer nas druge stvari vežu za SAD, a ne samo taksa. Na kraju krajeva, SAD neće biti na strani Srbije protiv Kosova. To je retorika opozicije”, ukazao je poslanik Samoopredeljenja Redžep Seljimi.
Međutim, kosovski premijer Aljbin Kurti odbio je da komentariše zahtev specijalnog izaslanika američkog predsednika Donalda Trampa za dijalog Kosova i Srbije Ričarda Grenela o bezuslovnom ukidanju takse, podseća Koha.