Nakon odluke francuskog suda da oslobodi lidera Alijanse za budućnost Kosova Ramusha Haradinaja, koji je uhapšen po međunarodnoj potjernici Srbije, došlo je do zahlađenja odnosa Prištine i Beograda a sudeći po izjavama političkih predstavnika Srbije dijalog u Briselu ponovo je doveden u pitanje.
Direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije Marko Đurić izjavio je da puštanje Ramusha Haradinaja na slobodu pokazuje veliko licemerje i da nema odgovor na pitanje da li će Beograd i Priština nastaviti dijalog.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da je Beograd za nastavak dijaloga i da je sramotno što je prekinut zbog Haradinaja. Profesor ustavnog prava Riza Smaka, smatra da dijalog u Briselu nema alternativu.
“Apsolutna većina građana je za dijalog i za mirno rješavanje svih mogućih spornih stvari. Dakle, dijalog je u intersu naroda i Srbije i Kosova. On je političko pitanje, a Haradinaj je pravno pitanje. To je francusko pravosuđe rješavalo, tako da ne vjerujem da će država Srbija zbog toga da prekine dijalog”, rekao je profesor Smaka.
Sličnog mišljenja je i advokat i poznavalac političkih prilika na Kosovu Momčilo Trajković.
“Srbija je prihvatila razgovore u Briselu, i ako je već prihvatila, ona treba da nastavi i da to bude okvir gdje će tražiti rješenje za probleme, ako misli da pomogne ovom narodu. Mnogo je veća štata ako se ovdje nastrada i ako se ovo malo naroda pomjeri sa ovog prostora nego što će se dobiti neka pravna ili politička satisfakcija za vlasti u Beogradu”, kazao je Trajković.
Osim puštanja Haradinaja na slobodu, prepreku dijalogu mogu predstavljati i najavljivani izbori, smatra direktor centra za mir i toleranciju Nenad Maksimović.
“Politička atmosfera se zaoštrava, vjerovatno kao posljedica predstojećih izbora, gdje će u predizbornom periodu sve strane pokušati na što adekvatniji način da predstave patriotski dio svoje ličnosti”, naglasio je Maksimović.
Portparolka Evropske komisije Maja Kocijančič izjavila je da očekuje da Beograd i Priština nastave dijalog u duhu konstruktivnog zalaganja.
Analitičar Dušan Janjić misli da će upravo EU biti ključ za nastavak dijaloga jer će započeti procesi Beograda i Prištine ka članstvu u EU usloviti ispunjavanje njenih zahtjeva.
“Očekujem vrlo brzo susret, i za to postoje dva motiva ili razloga, jedan je što Srbija ima dosta nepovoljno mišljenje o poglavlju 35, o izvršavanju obaveza, i njoj treba taj susret kako bi se neke stvari dogovorile i kako bi mogla da se otvore nova poglavlja. Što se tiče Kosova ono ne može očigledno da obavi dva uslova za liberalizaciju, jedan je demarkacija a ukoliko jedan od tih uslova ispuni i prisustvuje dijalogu mislim da će onda ići ka viznoj liberalizaciji”, dodao je Janjić.
Posljednji sastanak, bilo na političkom ili tehničkom nivou, dvije strane su održale u Briselu početkom februara. Datum za novi sastanak dijaloga na visokom političkom nivou još uvijek nije određen.