Analitičari: Dijalog o normalizaciji odnosa što prije nastaviti

Nakon odluke francuskog suda da oslobodi lidera Alijanse za budućnost Kosova Ramusha Haradinaja, koji je uhapšen po međunarodnoj potjernici Srbije, došlo je do zahlađenja odnosa Prištine i Beograda a sudeći po izjavama političkih predstavnika Srbije dijalog u Briselu ponovo je doveden u pitanje.

Direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije Marko Đurić izjavio je da puštanje Ramusha Haradinaja na slobodu pokazuje veliko licemerje i da nema odgovor na pitanje da li će Beograd i Priština nastaviti dijalog.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da je Beograd za nastavak dijaloga i da je sramotno što je prekinut zbog Haradinaja. Profesor ustavnog prava Riza Smaka, smatra da dijalog u Briselu nema alternativu.

“Apsolutna većina građana je za dijalog i za mirno rješavanje svih mogućih spornih stvari. Dakle, dijalog je u intersu naroda i Srbije i Kosova. On je političko pitanje, a Haradinaj je pravno pitanje. To je francusko pravosuđe rješavalo, tako da ne vjerujem da će država Srbija zbog toga da prekine dijalog”, rekao je profesor Smaka.

Sličnog mišljenja je i advokat i poznavalac političkih prilika na Kosovu Momčilo Trajković.

“Srbija je prihvatila razgovore u Briselu, i ako je već prihvatila, ona treba da nastavi i da to bude okvir gdje će tražiti rješenje za probleme, ako misli da pomogne ovom narodu. Mnogo je veća štata ako se ovdje nastrada i ako se ovo malo naroda pomjeri sa ovog prostora nego što će se dobiti neka pravna ili politička satisfakcija za vlasti u Beogradu”, kazao je Trajković.

Osim puštanja Haradinaja na slobodu, prepreku dijalogu mogu predstavljati i najavljivani izbori, smatra direktor centra za mir i toleranciju Nenad Maksimović.

“Politička atmosfera se zaoštrava, vjerovatno kao posljedica predstojećih izbora, gdje će u predizbornom periodu sve strane pokušati na što adekvatniji način da predstave patriotski dio svoje ličnosti”, naglasio je Maksimović.

Portparolka Evropske komisije Maja Kocijančič izjavila je da očekuje da Beograd i Priština nastave dijalog u duhu konstruktivnog zalaganja.

Analitičar Dušan Janjić misli da će upravo EU biti ključ za nastavak dijaloga jer će započeti procesi Beograda i Prištine ka članstvu u EU usloviti ispunjavanje njenih zahtjeva.

“Očekujem vrlo brzo susret, i za to postoje dva motiva ili razloga, jedan je što Srbija ima dosta nepovoljno mišljenje o poglavlju 35, o izvršavanju obaveza, i njoj treba taj susret kako bi se neke stvari dogovorile i kako bi mogla da se otvore nova poglavlja. Što se tiče Kosova ono ne može očigledno da obavi dva uslova za liberalizaciju, jedan je demarkacija a ukoliko jedan od tih uslova ispuni i prisustvuje dijalogu mislim da će onda ići ka viznoj liberalizaciji”, dodao je Janjić.

Posljednji sastanak, bilo na političkom ili tehničkom nivou, dvije strane su održale u Briselu početkom februara. Datum za novi sastanak dijaloga na visokom političkom nivou još uvijek nije određen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.