– Bojimo se da će se ljudi ove zime smrzavati, jer neće imati krova nad glavom. Da će na proljeće ponovo biti poplave, jer će snijeg koji se istopi preći preko korita i sve što smo uradili bit će zbrisano, kazao je Barth u intervjuu za sarajevski Dnevni avaz.
Iako se njegova izjava ipak prvenstveno odnosila na diskusije o tome kako je upotrijebljena međunarodna pomoć nakon majskih poplava, možda ova izjava dobiva i drugo značenje kada se ima u vidu vijest koja dolazi, a vezana je za poznati meteorološki portal Accuweather, koji je objavio sezonsku prognozu za zimu. Prognozu je potpisao meteorolog Eric Leister, a Crometeo prenosi najzanimljivije dijelove:
– Gledajući zimu u cjelini postojana anticiklona bi se trebala zadržavati nad Skandinavijom većinu vremena. Zbog toga bi dio sjeverne i istočne Evrope imali česte prodore hladnog kontinentalnog zraka, a u Sredozemlju ne bi nedostajalo snažnih ciklona, posebno u drugom dijelu zime.
Česti prodori vrlo hladne kontinentalne zračne masa s područja Sibira prema zapadu rezultirali bi nižim temperaturama od prosjeka za područje Poljske, baltičkih zemalja, Ukrajine, Bjelorusije i Rusije. Ovi hladni prodori povremeno bi dopirali prema jugu sve do Balkanskog poluotoka što bi, u kombinaciji sa sredozemnim ciklonama, donijelo snježniju zimu od prosjeka.
Još jedno područje u Evropi za koje Accuweather predviđa više snijega od prosjeka je alpsko. Mnogo snijega ove zime se očekuje u Alpama, posebno austrijskim i švicarskim. Česte ciklone u Sredozemlju, u kombinaciji s hladnim kontinentalnim zrakom, mogle bi uzrokovati obilne snježne oborine u planinama Iberskog poluotoka, Alpa i Balkanskog poluotoka.
Bez obzira što se za područje cijele južne Evrope, što uključuje i BiH, Hrvatsku i Srbiju, očekuje više oborina od prosjeka, očekuju se temperature zraka blizu višegodišnjeg prosjeka, možda čak i neđto niže.
Meteorolog Accuweathera Alan Preppert ističe da bi Italija i jugoistočna Evropa mogle i dalje imati problema s poplavama, što nije nikako dobra vijest s obzirom na ekstremno kišnu 2014. godinu, u kojoj je ponegdje palo dvostruko više oborina od godišnjeg prosjeka.
Poplave koje su u maju ove godine pogodile Hrvatsku, BiH, Srbiju, Rumuniju i Slovačku odnosile su i ljudske živote, a upravo bi dijelovi ovoga područja Starog kontinenta u nadolazećoj zimi mogli imati nastavak natprosječnog oborinskog perioda s obilnim snijegom u planinama, o čemu se govorilo u još jednoj nedavnoj prognozi: