“Morate se smijati i praviti da je sve u redu jer je i to dio kulture”, dodala je. Ona se iz Britanije preselila u Utah nakon preobraćenja na fundamentalističku mormonsku vjeru, piše Daily Mail.
Poligamija je u SAD-u dugo bila ilegalna, naročito u državi Utah, ali mormoni su nastavili s tom praksom i u državi u ovom trenutku oko 40 tisuća ljudi živi u takvim brakovima.
Većina muškaraca izrugivala se sa zakonima ženidbom za samo jednu od svojih žena. Poligamisti su do velike pobjede došli u krajem prošle godine kada je sud dekriminalizirao poligamiju i odredio da zakon koji brani takav suživot vrijeđa ustavom zajamčeno pravo na vjerske slobode.
Riječ je o vijesti koja za Munn i druge protivnike poligamije nikako nije dobra. Svi oni vjeruju da su takvi brakovi nejednaki, a u njih se često ne ulazi slobodno.
“Kod Mormona nema previše izbora jer mormonske skripte uče žene da će ih bog uništiti ako ne pristanu na život u pologamiji”, tvrdi Munn. “I ja nisamm osobno htjela živjeti tako, ali osjećala sam se primoranom zbog vjere” kaže ona.
S druge strane, poligamisti su uzbuđeni jer mogu prakticirati svoj način života bez opasnosti od uhićenje. Među njima je i obitelj Dangers koja živi u neporsrednoj blizini Salt Lake Cityja. O svom životu otvoreno su progovorili 2011. godine.
Joe Darger s tri supruge ima ukupno 25 djece, od kojih 17 još uvijek živi kod kuće. Rođakinje Alinu i Vicki oženio je 1990. godine, a deset godina kasnije i Vickinu sestru blizanku, Valerie. Alina Darger koja i sama radi kao odvjetnica na predmetima vezanim za poligamiju kaže da im je odluka suda donijela olakšanje.
I dok poligamija možda funkcionira u slučaju Dargerovih, istraživanje sveučilišta Columbia pokazalo je da poligamija kod onih koji je prakticiraju uzrokuje veću razinu kriminala, nasilja, siromaštva i nejednakosti spolova.