Prema njegovim informacijama, osnovni cilj američke vlade je da se pozicionira kao globalni gospodar interneta, a u tu svrhu je pokrenut projekat razvijanja tajnog programa pod nazivom “Politerain”.
Na ovom projektu je angažovana “armija informatičkih ratnika” koji na raspolaganju imaju najnapredniju internet tehnologiju, a čiji je cilj da realizuju tzv. TAO (Tailored Access Operations) napade, pomoću kojih su u stanju da manipulišu i preuzimaju kontrolu nad neprijateljskim računarima, kao i da ih unište.
Snouden navodi kako se ovaj projekat sprovodi već osam godina i kako je za to vrijeme najvjerovatnije razvijeno više strategija internet-ratovanja.
Pomoću ovog programa bi bilo moguće ograničiti zalihe pijaće vode na neprijateljskim ciljevima, ukidati im električnu energiju, a laka meta hakerskih napada bi bili i aerodromi.
Prema objavljenim podacima, neki od najuspješnijih američkih akcija sprovedenih pomoću ovog programa su kreiranje virusa “Stuxnet” pomoću kog je paralisan iranski nuklearni program, kao i kreiranje virusa “Regin” pomoću kog su se američke snage uspješno infiltrirale u računarsku mrežu njemačkih vlasti, a za ovaj virus se vezuje i skandal oko špijuniranja Evropske komisije.
“Špigel” prenosi kako je pet zemalja umiješano u projekat kontrole interneta. Takozvanu “Alijansu pet očiju” čine SAD, Velika Britanija, Kanada, Australija i Novi Zeland.
Osim toga, Snouden je još jednom skrenuo pažnju da Sjedinjene Države prisluškuju većinu međunarodno relevantnih novinara, elektronskih i štampanih medija i drugih sredstava komunikacije.