Ako propadne inicijativa nemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsednika Emanuela Makrona, SAD će se aktivno i na velika brata uključiti u pokušaje pronalaženja konačnog rešenja za Kosovo, kažu za Danas nezvanično diplomatski izvori iz SAD.
Naši sagovornici podsećaju da su Berlin i Pariz protiv menjanja granica, ističući da, s druge strane, Amerikanci trenutno nastupaju „manje doktrinarno, a više pragmatično, pa Vašington ne odbacuje mogućnost da se na stolu nađe i opcija podele Kosova“. „Na detaljima plana za Kosovo vrlo ozbiljno već izvesno vreme rade američki ekspertski timovi. Sjedinjene Države žele da se taj višedecenijski problem konačno reši“, kažu diplomate.
Komentarišući jučerašnje reagovanje Kancelarije EU u Prištini na izjavu kosovskog predsednika Hašima Tačija od 30. maja da neće dozvoliti formiranje zajednice srpskih opština, pojedini predstavnici američkih diplomatskih izvora za Danas navode da su neophodni konkretni potezi briselske administracije. Kako naglašavaju: „briselski sporazum je potpisan na inicijativu i uz posredovanje Unije, te je logično da Unija i nadgleda njegovu primenu, međutim, u ovom slučaju, apeli, makar i zakasneli, nisu dovoljni već su nužni konkretni potezi EU, u vidu nagrade ili kazne, koji će privoleti Prištinu da ispuni potpisane obaveze u vezi sa formiranjem ZSO i da ukine takse na robu iz Srbije“.
Kancelarija EU u Prištini je juče pozvala Tačija da poštuje obaveze iz Briselskog sporazuma, preneo je Radio KiM na svom portalu. Poručeno je da su u godišnjim izveštajima Evropske komisije o napretku ka članstvu u EU „jasno navedene obaveze Beograda i Prištine, proistekle iz dijaloga vođenog pod pokroviteljstvom EU“ i apelovano je na Beograd i Prištinu da postignu sporazum o normalizaciji odnosa. Portparolka Evropske komisije Maja Kocijančić nije juče odgovorila na naše pitanje zašto je toliko dugo trebalo Kancelariji EU da reaguje na izjavu kosovskog predsednika o ZSO.
Hašim Tači je za francuski Ekspres prošlog vikenda izjavio da predstojeći samit u Parizu treba da otvori put za postizanje sporazuma o Kosovu. On je naglasio da „niko ne može da zameni Evropu“ u pregovorima Beograda i Prištine, ali da su „odnosi dve strane toliko krhki da se sporazum ne može postići bez snažne podrške Sjedinjenih Država“. Prema Tačijevom mišljenju, „ako dođe do sveobuhvatnog sporazuma, svi znaju da će jedna od glavnih tema biti demarkacija između Kosova i Srbije, ovo pitanje neće moći lako da se reši jer je veoma osetljivo“.