„Naši podzakonski akti zahtevaju da odaberemo opciju sa najnižim troškovima, a obnovljivi izvori energije sada su ispod cene uglja. Tako da bez sumnje, to nećemo da učinimo,“ rekao je BIRN-u prošle srede predsednik Svetske banke Džim Jong Kim.
Termoelektrana snage 500 megavata (MW) treba biti izgrađena u Obiliću i bila bi poznata pod nazivom Kosovo C ili Kosovo e Re (Novo Kosovo), za izgradnju ove termoelektrane Kosovska vlada je potpisala ugovor sa firmom Contour Global u vrednosti od 1,3 milijarde evra.
Međutim, kosovski ministar ekonomskog razvoja, Valjdrin Luka, u reakciji na vesti iz Svetske banke, izjavio je da Kosovo neće praviti kompromise i ugrožavati elektroprivredu Kosova. „Kao ministar nadležan za energetiku, neću dozvoliti da Kosovo zavisi od uvoza energije,“ rekao je on, istakavši da Kosovo ima neverovatne potencijale za proizvodnju energije – ne samo za potrebe Kosova, već i za izvoz.
Američka privredna komora: Kosovo da proširi svoje kapacitete za proizvodnju i time smanji uvoz električne energije
Krajem prošle nedelje, podrška odlučnosti kosovske vlade da ispoštuje ugovornu obavezu prema američkoj firmi Contour Global i nastavi sa planovima za izgradnju nove termoelektrane na Kosovu, stigla je i od Američke privredne komore na Kosovu.
Saopštenje Američke privredne komore prenosimo u celosti.
„Preduzeća na Kosovu, a naročito proizvodni sektor, utvrdili su da je električna energija značajna prepreka njihovom posleratnom razvoju. Nestabilno snabdevanje električnom energijom tokom ovih godina dovelo je do toga da industrijski sektor u zemlji izgubi više miliona evra, a takođe, sprečilo je jačanje proizvodnog sektora u zemlji. Američka privredna komora na Kosovu smatra da će se izgradnjom elektrane ‘Kosova e Re’ (Novo Kosovo) rešiti veliki broj izazova sa kojima se suočavaju preduzeća u oblasti energetike.
Pored nedavnih pozitivnih trendova u porastu stabilnosti i predvidljivosti snabdevanja koje je zemlja postigla u poslednjih nekoliko godina, Kosovo ipak pod hitno treba da stvori nove kapacitete za proizvodnju električne energije. Izgradnja nove termoelektrane omogućila bi Kosovu da proširi svoje kapacitete za proizvodnju i time smanji uvoz električne energije.
Postojeće termoelektrane upotrebljavaju zastarelu tehnologiju, dok bi njihovo ozbiljno oštećenje dovelo do energetske krize na Kosovu i ujedno bi povećalo uvoz, tj. dovelo do povećanja cene električne energije.
Takođe, treba napomenuti da je lignit glavni prirodni izvor Republike Kosovo i da zato treba da se iskoristi kako bi se unapredio ekonomski razvoj zemlje, s obzirom na to da je nova tehnologija u ovom području omogućila da se smanji uticaj ovakvih izvora na životnu sredinu. Izgradnja termoelektrane, inače, ne bi trebalo da obeshrabri investicije u razvoj kapaciteta za proizvodnju iz obnovljivih izvora energije.
Uzimajući ovo u obzir, Američka privredna komora nada se da će u narednim mesecima videti kako napori Vlade i odabranih kompanija dovode do uspešne finalizacije projekta izgradnje nove termoelektrane – koji je neophodan privatnom sektoru u zemlji.“