Ljudi koji pokušavaju da odluče o sudbini nekoliko miliona sirijske djece imaju između 40 i 80 godina. Ipak, do konačnog usvajanja njihovog plana ostalo je još nekoliko dana.
Prvi korak u pokušaju da bude pronađen bilo kakav pravni osnov da narod Sirije bude bombardovan dogodio se na sjednici Odbora za spoljnu politiku Senata SAD, usvajanjem rezolucije o vojnom napadu na ovu zemlju. Podršku (još jednom) američkom bombardovanju civila na ovaj način dalo je tijelo u kome je prosjek godina 60.
Naime, Odbor za spoljnu politiku Senata SAD ima 18 članova. Ustav ove zemlje kao kriterijume za članstvo u Senatu (koji broji 16 ovakvih odbora) propisuje sljedeće: senatori moraju imati najmanje 30 godina, moraju biti građani SAD najmanje devet godina unazad od trenutka nominacije i moraju biti mještani države koju u Senatu namjeravaju da zastupaju.
U ovom trenutku, u Senatu je 10 članova Demokratske stranke i 8 članova Republikanske partije: Bob Menendez, Barbara Bokser, Ben Kardin, Dženi Šehin, Kris Kuns, Dik Durbin, Tom Judal, Kris Marfi, Tim Kejn, Ed Marki, Bob Korker, Džim Riš, Marko Rubio, Ron Džonson, Džef Flejk, Džon Mekejn, Džon Baraso, Rand Pol.
Najstariji među njima su Džon Mekejn (77), Barbara Bokser (73) i Džim Riš (70). Sa druge strane, “mlađi” dio čine senatori Marko Rubio (42) i Kris Marfi (40).
Za američku intervenciju u Siriji glasali su: Bokser, Kardin, Šehin, Kuns, Durbin, Menendez, Kejn, Korker, Flejk i Mekejn.
Interesantno je da je najstariji senator, republikanac Džon Mekejn, dok je u odboru trajala rasprava o Siriji, vrijeme “ubijao” igrajući poker.
Prema ovoj rezoluciji, intervencija u Siriji trebalo bi da traje 90 dana i ne bi trebalo da podrazumijeva kopnene trupe. Međutim, ovu rezoluciju najprije treba da potvrdi Senat, a potom i Kongres, a za rezultate tih glasanja svijet će čekati do 9. septembra.
Do tada, presednik SAD po svijetu ali i kod kuće pokušava da obezbijedi podršku za ovu akciju, a svijetu ostaje da se nada da će ga američki parlamentarci iznenaditi kao i britanski.