Ambasadorka Kosova: Retorika Srbije iz prošlog vijeka


Ona je na početku izlaganja u sjedištu UN u Njujorku izrazila veliko zadovoljstvo zbog prijema Kosova u evropsku i svjetsku fudbalsku federaciju – UEFA i FIFA, i ocjenila da je kampanja koju su protiv toga vodili predstavnici Srbije za žaljenje.

“Za to ja imam jednu poruku: Živite i dozvolite drugima da žive, dozvolite drugima da igraju jer Kosovari zaslužuju da igraju”, kazala je Çitaku.

Ona je kazala da ulaskom u UEFA i FIFA Kosovo nije nikome ništa oduzelo, već njegovi sportisti ostvaruju pravo da kao ravnopravni učestvuju na evropskim i svjetskim šampionatima.

Kao poseban uspjeh institucija Kosova, Çitaku je navela preporuku Evropske komisije za ukidanje viza zemalja EU građanima Kosova i istakla da su institucije Kosova ispunile 101 kriterijum, dvostruko više od svih drugih država regiona.

“Svi – institucije Kosova, predstavnici vlasti i opozicije, nevladine organizacije, mnogo su radili na ostvarivanju kriterijuma i uslova za liberalizaciju viznog režima”, kazala je Çitaku.

Ona je takođe posebno istakla značaj početka primjene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao prvog ugovornog odnosa Kosova sa Evropskom unijom.

Međutim, kazala je Çitaku, dok se slave ovi uspjesi, na hiljade majki i danas ne zna šta je s njihovim najdražima, koji se i danas vode kao nestale osobe.

“Srbija treba da otvori dosijeje o zločinima koji su izvršeni na Kosovu. Poznato je da su vlasti u Srbiji premještale tijela ubijenih tokom rata na Kosovu. Srpska država skriva dokaze, dozvoljavajući da se nad grobljima grade zgrade”, kazala je kosovska ambasadorka u SAD.

Govoreći o opredjeljenju institucija Kosova za normalizaciju odnosa sa svim susjedima, te i sa Srbijom, Çitaku je rekla da dijalog ne treba da bude cilj sam za sebe i istakla da je Vlada Kosova opredjeljena za ostvarivanje svih sporazuma sa Srbijom postignutih u Briselu.

“Međutim, u vrijeme kada se razgovara o normalizaciji odnosa, predsjednik Srbije (Tomislav Nikolić) Kosovo upoređuje sa Islamskom državom što nije prvi put, i nije prihvatljivo”, ukazala je Çitaku.

“Kosovo stremi ulasku u Evropsku uniju i djeli iste vrijednosti kao i EU, dio je međunarodne alijanse protiv terorizma i nasilnog ekstremizma”, kazala je ambasadorka.

Çitaku je rekla da su na Kosovu preduzete zakonske i druge mjere koje su dio borbe protiv ekstremizma, donijeti su zakoni koji zabranjuju učešće na ratištima u drugim zemljama, zatvoreno je desetak nevladinih organizacija za koje su postojale sumnje da mogu biti izvorište ekstzremizma, i u toku su sudski procesi protiv onih za koje postoje dokazi da su se bavili takvim aktivnostima.

“Za godinu dana ni jedna osoba nije otišla sa Kosova da se pridruži Islamskoj državi”, kazala je ona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.