Alhemija Balkana: Kosovo – 3. epizoda (VIDEO)

U ovoj epizodi najviše smo se bavili emancipacijom žena i relativno brzom promjenom njihovog statusa u tradicionalno patrijarhalnoj zemlji. Od 92 anketiranih studenata u Prištini, 86 se izjasnilo za „punu, apsolutnu ravnopravnost žena s muškarcima“, a samo je šest zagovaralo „mačizam“.

Poduzetnica Linda Shala, koja je svojevremeno proglašena poduzetnicom godine, tvrdi da je zakonski okvir dobro postavljen, ali da se u praksi muškarcima daju „bolja“ mjesta, a žene se u politici isturaju ondje gdje treba „vaditi vruće kestenje iz vatre“.

Režiserka Kaltrina Krasniqi proučava historiju usmenog predanja na Kosovu i objašnjava zašto se ranije nije, a i danas ne govori mnogo o Drugom svjetskom ratu. Njezini stavovi o braku i porodici iznenadili su čak i iskusnog Gorana Milića.

Još je iznenađenja bilo i u Đakovici gdje je prema ideji povratnika iz Švicarske Vlazzima Xhihe rođen projekt Bonevet, masovna edukacija djece od najmlađeg uzrasta.

Nevjerovatno je kako četrnaestogodišnjaci prave sofisticirana ortopedska pomagala, izrađuju 3D printere, govore engleski jezik kao da im je maternji, i naravno, hrle u Bonevet radije nego u redovnu školu.

Od tradicije, još se ponegdje ručno radi albanska nacionalna kapa plise ili keče, koja je izložena i u muzeju u Đakovici.

Mnogo je tu sati rada i vještine, za malu zaradu. Ali, majstor svog zanata Sahit Mula već godinama izrađuje plise.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.