Prvi val kampanje koji se odnosio na astmu proveden je krajem prošle godine, dok u periodu mart-april 2015. traje drugi val kampanje koji se bavi alergijama na hranu i anafilaksom, a do kraja 2015. godine planirano je provođenje još dva vala.
Cilj kampanje je podići svijest o alergijskim oboljenjima, kako među stanovništvom, tako i među zdravstvenim radnicima. Alergija predstavlja javno-zdravstveni problem koji pogađa preko 150 miliona Evropljana, a prema procjenama stručnjaka jedno od troje djece ima neki oblik alergije, a 50% Evropljana će razviti neku alergiju u toku 10 godina života.
Alergijske bolesti ograničavaju aktivnosti i smanjuju kvalitet života, te predstavljaju veliki socioekonomski teret pacijentima i članovima njihove porodice.
U okviru kampanje u apotekama koje učestvuju u kampanji možete naći štampane materijale o činjenicama vezanim za alergiju na hranu i analfilaktički šok, te dobiti savjete od farmaceuta kao najdostupnijih zdravstvenih stručnjaka kako prepoznati alergiju, ispravno je tretirati i prevenirati komplikacije.
Nekoliko činjenica o alergiji na hranu koje vjerovatno niste znali:
Čak 17% evropske populacije pati od alergije na hranu. Budućnost nije ništa bolja: u posljednjih 10 godina, broj slučajeva alergije na hranu se udvostručio, a broj osoba sa ozbiljnim alergijskim reakcijama na hranu (kao što je anafilaksa) se stalno povećava širom svijeta.
Frekvencija alergija na hranu je veća među djecom u odnosu na odrasle. Prema izjavama roditelja, barem jedno od 20 djece ima jednu ili više vrsta alergije na hranu.
Preko 120 vrsta hrane može izazvati alergijske reakcije. Većina uobičajenih namirnica u Europi je alergena i veže se za kravlje mlijeko, pšenicu, soju, orašasto voće, ribu i ostrige.
Na svu sreću, rana dijagnoza i tretman mogu prevenirati ozbiljne incidente kao što je anafilaksa i poboljšati kvalitet života pacijenata.