Albinot Maloku: Pogoršanje odnosa u vladajućoj koaliciji zbog Turske

“Ne očekujem dalje pogoršanje odnosa sa Turskom, ali sam uvjeren da će na političkoj sceni Kosova doći do zaoštravanja odnosa između koalicionih partnera”, izjavio je analitičar Albinot Maloku.

On je na taj način prokomentarisao hapšenje i deportaciju šestorice turskih državljana, koji su kao nastavnici radili na Kosovu.

Istovremeno, profesor evropskog prava Avni Mazreku smatra posebno opasnim to što Kosovo nije ispoštovalo zakonske procedure prilikom isporučivanja Ankari osoba za koje Turska tvrdi da su pristalice pokreta FATO, Fetulaha Gulena.

Ni nekoliko dana nakon hapšenja i deportacije šestorice turskih nastavnika sa Kosova ne splašnjavaju tenzije oko načina na koji su izručeni Turskoj. Međutim, ono što mnoge zabrinjava je hoće li se nastaviti pogoršanje odnosa na relaciji Ankara Priština.

“Ne vidim nikakavo pogoršanje naših odnosa. Ankara je pomogla Kosovu u svim procesima oko priznavanja, bila je uz Kosovo na svakom koraku, ispred UN i svih organizacija gde je Turska imala uticaj i u tom kontekstu ne vidim da će slučaj deportacije šestorice državljanja Republike Turske nešto pogoršati. Pogoršaće se situacija na Kosovu, unutrašnji odnosi među ljudima koji vode ovu zemlju, a koji su pokazali neozbiljnost”, ističe Maloku.

Profesor evropskog prava Avni Mazreku smatra da je za kosovsku javnost najvažnije da shvati da rasprava o deportovanju 6 turskih državljana ne ide u pravom smjeru, jer Kosovo postaje dio unutrašnjih političkih dešavanja u Turskoj.

“Ono što je ekstremno tragično i što je opasno po Kosovo je da je Kosovo među prvim zemljama saveznicama Evropske unije koje je preduzelo akciju, ne obazirući se na proceduralne faze koje bi trebalo ispoštovati u slučaju deportovanja bilo kog građanina, a Kosovo je prva zemlja koja se obavezala, kada kažem obavezala, kažem uslovno, Erdoganovom odlukom o deportovanju Gulenovih pristalica, bez obzira na sve, ne mozemo da okvalifikujemo, jer još nismo zauzeli zvaničan stav koja bi bila granica i za šta se optužuje ovih šest turskih državljana”, kaže Mazreku.

Neozbiljnost kosovskih institucija uticaće i na odnose sa ostalim zemljama, smatra Maloku i ističe da takav stav samo škodi građanima Kosova.

“Kosovo je pokazalo veliku dozu neozbiljnosti i zato se nadam da će EU iskoristiti ovu priliku da izvrši pritisak da ljudi koji su na vlasti tamo više ne budu, zbog njihove neozbiljnosti u različitim procesima sa kojima smo se suočavali kao Kosovo i kao građani”, dodaje Maljoku.

S druge strane, profesor Mazreku tvrdi da budući odnosi Kosova i Turske moraju biti rasterećeni uticaja agresivne Erdoganove politike.

“Koliki će otpor kosovske institucije pružiti ovom vazalnom pristupu, da ga tako nazovem, i tendencijama pojedinih zemalja Zapadnog Balkana da izrastu u vazalne Turske države, to je pitanje, ali Kosovo treba da pruži otpor, jer Kosovo treba da se ponaša kao nezavisna država, a država ne treba da poklekne pod eventualnim pritiskom raznih država, u ovom slučaju Turske”, rekao je Mazreku.

Mediji prenose da je predsjednik Erdogan ponovo zaprijetio kosovskom premijeru Haradinaju i javno pohvalio predsjednika Thaçija, za pomoć pri hapšenu i deportaciji šestorice turskih državljana. U video-snimku Erdoganovog obraćanja pristalicama njegove partije, objavljenom na portalu Gazeta ekspres, šef turske države javno je zahvalio Thaçiju na saradnji i najavio da će ona biti nastavljene i ubuduće.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.