Kanidat za kosovskog premijera Aljbin Kurti shvatio je da nije isto biti opozicija u odnosu na vlast, zbog toga nije spreman da preuzme odgovornost koja ga očekuje i bude premijer Kosova , kaže za Kosovo Onlajn direktor Instituta za afirmaciju medjuetničkih odnosa u Prištini Fatmir Šeholi.
“Ukoliko se Vlada Kosova ne formira do 15.februra sledeće godine doći će do raspuštanja parlamenta i socijalne krize jer bez usvajanja budžeta od 1. aprila zaposleni neće primate plate”, naglašava Šeholi.
On je skeptičan da će Kosovo uskoro dobiti Vladu te navodi tri moguća scenarija izbegavanja političke krize.
“Kurti ima rok do 10. janura da formira Vladu. Kako stvari stoje biće veoma teško, da ne kažem nemoguće. Nakon toga rok od deset dana imaće Demokratski savez Kosova da formira Vladu i mislim da su tu šanse veće nego da je Kurti formira. Ili treća opcija, a to su novi izbori. Ipak samo jedan faktor moze ovu situaciji da reši, to je medjunarodni faktor koji ima uticaja na Kosovu u ovakvim situacijama”, precizira Šeholi.
Šeholi smatra da se Kurti pribojava preuzimanja odgovornosti premijera i da zbog toga još uvek nema dogovora.
Planovi su mu novi izbori jer očekuje veći broj poslaničkih mandata zbog podrške građana koju ima, ali je ipak politički sistem na Kosovu takav da bez podrške neke od političkih partija neće uspeti da bude na vlasti.
“Definitivno se ovo ne dešava zbog pozicije predsednika Kosova, zbog ministra unutrašnjih poslova ili zbog toga da se nisu složili oko programa vlade. Nakon svih unutrašnjih razgovora medju partijama kao i u svetu, Kurti je uvideo da nije isto biti opozicija, doći na vlast i imati odgovornost koja ga čeka. Ja mislim da nije spreman za tu apsolutnu vlast koju bi trebalo da preuzme”, naglasio je Šeholi.
Šeholi podseća da je Samoopredeljenje prekršilo jedan od dogovora sa Demokratskim savezom Kosova izglasavši Glauka Konjufcu za predsednika parlamenta čime je, smatra, definitivno kraj saradnje Samoopredeljenja i Demokratskog saveza Kosova.