Albanci koji žive u severnom delu Kosova, snažno se protive potencijalnoj razmeni teritorija sa Srbijom.
Oni ističu da se najveći prirodni resursi Kosova nalaze u severnom delu. Trenutnu situaciju ocenjuju mirnom i zahtevaju od kosovskih institucija veću angažovanost u ovom delu, izveštava Radio Kosovo.
Ideju za razmenu teritorija neće prihvatiti Albanaci koji žive u severnom delu Kosova. Građani koji žive u opštinama sa srpskom većinom kažu, da se najvažniji prirodni resursi Kosova nalaze u severnom delu. Nuhi Peci iz opštine Zvečan, zalaže se protiv bilo koje ideje razmene, kako on kaže, ako se izgubi sever, onda gubi celo Kosovo.
“Onaj ko kaže da navodno, može da se desi razmena teritorija, to nije povoljno za Kosovo. Najveća prirodna bogatstva su u ovom delu. Kako da se izgubi Trepča, Zvečan i Gazivode, izgubiće Kosovo, jer ovde se nalazi najvažnije prirodno bogatstvo”.
I Izet Nelja, koji živi u severnom delu, kaže za Radio Kosovo, da je svaka ideja o razmeni neprihvatljiva i da takva stvar može da defunkcionalizuje Kosovo.
“Da, li znaju šta govore oni koji govore o razmeni. Rat je vođen za Mitrovicu. Da smo dali na početku Mitrovicu ne bi bilo rata 1998/1999. godine”.
Za Gazmenda Vitakua, važno je da Kosovo i Srbija postignu mir među sobom. Međutim, on kaže da za veoma važna pitanja odlučuju velike sile sveta.
“Neka rade šta hoće ovi političari, samo da na Kosovu bude mir. Čak i ako pregovori traju 50 godina, neka se nastave, ali da završetak bude mirovan sporazumom. Mi znamo da nisu krivi ni Hašim Tači, ni Aleksandar Vučić i da se sve radi kako žele velike sile”.
Za razliku od albanskih građana, koji žive u tri severne opštine srpski građani ne žele da mnogo govore o ovom pitanju. Za Milorada Stojkovića politika nije važna. On je rekao za Radio Kosovo da je situacija mirna, iako, kako on tvrdi, nikada ne prati vesti koje imaju veze sa politikom.
“Pravo da vam kažem ne zanima me politika i verujte mi da ne pratim. Ne gledam televiziju jedino što gledam i pratim je sport”.
Osim toga, Albanci koji žive u opštinama naseljenim srpskom većinom traže od institucija na Kosovu da imaju konkretne planove za investicije. Oni kažu da Vlada mora da se angažuje i oživi život Albanaca na severu.