Islamska zajednica Kosova je insistirala na uvođenju vjeronauke, kako ne bi bilo ’skretanja s puta’ tradicionalnog islama na Kosovu. Pripadnici ostalih vjerskih zajednica bili su protiv toga.
Kako Zakon o preduniverzitetskom obrazovanju na Kosovu tako nešto nije predvidio, potrebne su zakonske izmjene. Zakon, naime, navodi da se javne školske ustanove trebaju suzdržati od vjeronauke ili drugih djelovanja koja propagiraju određenu religiju.
Ustav Kosova takođe definiše državu kao multietničku, sekularnu i neutralnu po pitanju vjerskih uvjerenja.
U Ministarstvu obrazovanja, nauke i tehnologije nisu željeli da govore o tom pitanju. Savjetnik ministra Kushtrim Shkodra kazao je da nema komentar.
Predsjednik parlamentarne Komisije za obrazovanje Nait Hasani u izjavi za RSE navodi da Kosovo ne praktikuje uvođenje vjeronauke u školama.
„Postoje zahtjevi Islamske zajednice o tome, ali, uzimajući u obzir Ustav koji našu državu definiše kao sekularnu, htjeli smo da izbjegnemo uvođenje vjeronauke. U svakom slučaju, na Kosovu postoje vjerske škole, kao što su Medresa i ostalo“, kaže Hasani.
S druge strane, rukovodilac Centra za obrazovanje Dukagjin Pupovci ocjenjuje da bi bilo dobro da se u školama uči o religijama, ali ne u okviru posebnog predmeta.
„Mislim da u školama treba da se predaje o tome, ali nisam za vjeronauku, već bi to trebalo da se uskladi sa ostalim predmetima, kao što je građansko vaspitanje, sociologija kasnije, ili filozofija“, kaže on, dodajući da učenje samo vjeronauke ne bi pomoglo unapređenju društva.
Učenici i roditelji koji žele da im djeca uče o religijama, dodaje on, mogu poslati djecu na dopunske časove u ustanove koje se bave samo time.
Tokom 2011. na Kosovu se vodila parlamentarna rasprava o uvođenju vjeronauke u osnovne i srednje škole i na kraju je odbijen prijedlog koji je poslat Skupštini u obliku amandmana na Zakon o preuniverzitetskom obrazovanju. Protiv takve odluke protestvovali su islamski vernici, članovi pokreta „Pridružite nam se“, koji su, pored zahtjeva o uvođenju vjeronauke u škole, tražili i ukidanje zabrane nošenja marama.