Florijan Biber izjavio da je promjena granica o kojoj govore predsjednici Srbije i Kosova “mnogo komplikovanija u praksi nego kao ideja”.
Profesor studija jugoistočne Evrope na Univerzitetu u Gracu je za “Juronjuz” rekao da bi promjena granica u dogovoru Beograda i Prištine mogla pojačati slične težnje u regionu i ocjenio da predsednici Kosova i Srbije, Hashim Thaçi i Aleksandar Vučić, nisu preterano zainteresovani za šire političke implikacije.
“Mislim da obojicu veoma motivišu lični, politički opstanak i moć”, rekao je Biber.
Sada je dogovor izvesniji nego prije šest mjeseci, ali će prekretna tačka biti kada lideri počnu da razmatraju detalje promjene “umjesto samo da pričaju o tome”, dodao je Biber.
Na pitanje “Juronjuza” da li bi EU mogla da blokira dogovor o promjeni granice Biber je rekao da je evropski komesar za proširenje Johanes Han pozvao Vučića i Thaçija da svaki mogući dogovor ne destabilizuje Balkan i ocenio da je to “strategija velikog rizika” jer “nešto što je delovalo neostvarljivo odjednom postaje moguće”.
On je rekao da se na osnovu ranijih diskusija može pretpostaviti da bi četiri opštine na sjeveru Kosova s većinskim srpskim stanovništvom pripale Srbiji, dok bi dio opština Preševo i Bujanovac otišao Kosovu.
Biber, međutim, dodaje se granice rijetko kad mogu iscrtati tako da ide po etničkim linijama.
“Uvijek će biti ljudi na pogrešnoj strani (granice)”, rekao je Biber i dodao da bi se u slučaju promjene granice neki Srbi odjednom mogli naći na Kosovu.
S druge strane, navodi Biber, Srbi na Kosovu, koji ne žive na teritorijama koje bi mogle biti razmjenjene, mogli bi doći u situaciju da im se pogoršaju prava.
Biber je naveo da bi oni koji sanjanju o promjeni granice u regionu mogli biti glasniji u traženju promjena. Postoji “značajan rizik” da bi takvi zahtjevi mogli ojačati u BiH, Makedoniji i Crnoj Gori, dodao je on.