AKO OVO PIŠE NA KONZERVI RIBE, NIPOŠTO JE NE KUPUJTE! Jedan sastojak u njoj će vam rasturiti zdravlje

Konzervirana riba često se smatra praktičnim i hranjivim izborom za brzi obrok. Međutim, nedavna istraživanja ukazuju na to da određene vrste ribe u konzervama mogu sadržati visok nivo žive, što predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik.

Francuska nevladina organizacija Bloom sprovela je analizu 148 konzervi tune iz pet evropskih zemalja. Rezultati su bili alarmantni: svaka deseta konzerva sadržavala je nivoe žive koji premašuju dozvoljene granice za svežu tunu, dok su pojedini uzorci imali čak četiri puta više od dozvoljenog.

Živa, posebno u obliku metil-žive, može ozbiljno oštetiti centralni nervni sistem i bubrege. Ovaj oblik žive akumulira se u lancu ishrane, posebno kod većih i duživotnijih riba poput tune, koje se nalaze na vrhu hranidbenog lanca. To znači da ove ribe akumuliraju velike količine metil-žive, što predstavlja značajan rizik za ljudsko zdravlje.

Koje količine žive su štetne?

Sardina
Sardinafoto: Jiri Hera / Panthermedia / Profimedia
Prema preporukama zdravstvenih organizacija, maksimalni bezbedni nivo unosa žive putem hrane iznosi 1 mikrogram po kilogramu telesne mase nedeljno. Međutim, konzumacija samo jedne konzerve tune koja premašuje ove granice može dovesti do prekoračenja sigurnih nivoa, posebno za osetljive grupe poput trudnica, dojilja i male dece.

Preporuke za potrošače

– Pažljivo birajte proizvode: Obratite pažnju na oznake na konzervama i izbegavajte proizvode koji ne pružaju informacije o poreklu ribe ili nivou žive.

– Varirajte ishranu: Konzumirajte različite vrste riba koje su poznate po nižim nivoima žive, poput sardina ili lososa.

– Smanjite unos tune: Zbog visokih nivoa žive, preporučuje se ograničiti konzumaciju tune, posebno kod osetljivih grupa.

(Espreso/srbija danas/prenela PV)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.