Da na Kosovu, a pogotovu u prizrenskom regionu, postoji veliki broj kulturno-umjetničkih stvaraoca iz svih zajednica koje ovdje žive govori i primjer čovjeka i velikog entuzijaste Agima Rifata iz turske zajednice koji se već 40 godina, na svoj način, “bori” za prosperitet i bolji život, ne samo zajednice koju predstavlja već i ostalih zajednica koje žive u starom gradu Prizrenu.
Ako želimo predstaviti ovog izuzetno poznatog i popularnog našeg sugrađanina mora se istaći da je Agim Rifat doajen turskog stvaralaštva poezije i proze već četiri pune decenije te da, između ostalog, izdaje i mjesečni časopis “Imza“ u kojem se mogu naći i pjesnički i prozni radovi mnogih uglednih književnika ili pjesnika iz drugih zajednica koje žive u Prizrenu, bilo oni iz albanske, turske, romske ili naše, bošnjačke zajednice što je, svakako, za pohvalu.
Odskora je gospodin Rifat i član Savjetodavnog vijeća za zajednice pri Uredu predsjednice Kosova gospođe Atifete Jahjage, ispred turske nacionalne zajednice te je, samim tim, vrlo aktivan u tom smislu. Posebno se mora istaći da su protekle nedjelje, upravo u nedjelji u povodu svjetskog Dana Roma, Agim Rifat i njegove kolege književnici u realizaciji MONT-a, obišli nekoliko osnovnih škola u Prizrenu te čitali stihove svojih pjesama učenicima tih škola što je naišlo na veliko odobravanje samih učenika i njihovih nastavnika i učitelja. Upravo je to bio povod da porazgovaramo sa ovim književnikom i pjesnikom koji nam je, između ostalog, istakao:
“Eto, nakon zimske pauze što se tiče književnog stvaralaštva naše, turske zajednice ali i ostalih zajednica koje izuzetno poštujem, sarađujem sa njima ali i pratim rad mojih kolega književnika koji su iz albanske, bošnjačke i romske zajednice, ponovo smo aktivni na tom planu no imamo i nekoliko novih ideja te krenimo redom. Eto, ispratismo nedjelju romske populacije i čuveni svjetski Dan Roma sa mnogim našim kulturno-umjetničkim djelatnostima pa nas već ove nedjelje očekuju Dani turske zajednice na Kosovu a nakon toga početkom najljepšeg mjeseca u godini, po meni, dakle maja mjeseca, dočekaćemo zajedno Đurđevdan u prelijepim selima, a još ljepšim planinama i rijekama u Gori sa svojom braćom Goranima ali i Bošnjacima te je to, u neku ruku, i naša svakodnevnica u promovisanju kulturnog i književnog blaga pomenutih zajednica koji stotinama godina žive u multietničkom skladu u najljepšem gradu na Balkanu, dakle u Prizrenu ili u regionu Gore, tj. Dragaša. To su, dakle, za nas književnike i poete izuzetni dani jer se susrećemo i družimo i sa svojim kolegama ali i sa učenicima i nastavnicima mnogih škola, kao i sa građanima koji vole prozu i poeziju na svim onim jezicima koji se ovdje govore. To je, po meni, jedan dobar primjer sa kojim ćemo nastaviti i u budućnosti, tj da to bude neka naša zajednička tradicija”, kaže Rifat.
Povodom svjetskog Dana Roma on i njegove kolege književnici u realizaciji MONT-a, obišli nekoliko osnovnih škola u Prizrenu te čitali stihove svojih pjesama učenicima tih škola što je naišlo na veliko odobravanje samih učenika i njihovih nastavnika i učitelja.
“Za Dan Roma posjetili osnovnu školu “Mustafa Bakiju“ u Prizrenu, a takođe i još nekoliko škola, gdje smo učenicima čitali naše radove u prozi i poeziji te je vrlo interesantna činjenica da smo te stihove posvetili Romima za njihov dan, a djeca su bila oduševljena te smo shvatili da ovakvih i sličnih druženja sa školarcima i njihovim nastavnicima i učiteljima treba biti još više u budućnosti jer je djeci, kako rekoh, bilo interesantno. Recimo da je vašu, bošnjačku zajednicu predstavljao Uzair Ajradini sa svojom prozom i poezijom. Ja sam, dakle, predstavljao svoju, tursku zajednicu, a svakako da je bilo i književnika iz albanske i romske zajednice koji su bili zajedno sa nama u druženju sa učenicima pomenutih osnovnih škola te ih ja sve ovim putem srdačno pozdravljam. Ministarstvo za nauku, obrazovanje i tehnologiju Vlade Kosova, čija je to i ideja bila, predstavljala gospođa Enesa Kadić koja je prigodnim govorom i otvarala ove naše književne susrete sa djecom te, takođe kao i mi književnici, bila srdačno primljena od strane zvaničnika iz svijeta obrazovanja koji vode te škole ali i, kako sam istakao, samih učenika i njihovih učitelja i nastavnika”, rekao je Agim Rifat i dadao:
“Što se tiče časopisa “Imza” na turskom jeziku čiji sam urednik i koji izlazi jednom mjesečno, novi se broj treba pojaviti na kioscima već ovih dana, a u njemu će čitaoci naći mnoge književne radove na svim jezicima koji se govore u Prizrenu i njegovoj okolini te smatram da je, baš zbog te činjenice da jedan list izlazi na nekoliko jezika na jednom mjestu, to jedinstveni časopis na Balkanu. Dakle, to je časopis ili list svih nas ovdje i veoma sam ponosan na to”, ističe Agim Rifat.
Na naše pitanje da li ima još neku zanimljivu ideju u vezi ovdašnjih manjinskih zajednica Rifat kaže da je sazrijelo vrijeme da Bošnjaci u regionu Prizrena osnuju svoje pozorište na svom jeziku jer ga i Albanci, Turci i Romi odavno imaju a upravo ga je predstava ovdašnjeg romskog amaterskog pozorišta u povodu svjetskog Dana Roma, a koja se održava svake godine u prizrenskom Domu kulture pa tako i ove, oduševila.
“Potrudiću se da preko svojih kolega i svojih “veza i vezica“ osnujem pozorište na bosanskom jeziku jer imam velikog iskustva na svom, turskom jeziku jer sam svojevremeno bio jedan od osnivača pozorišta na turskom jeziku u Prizrenu još prije 40 godina, a s obzirom da Bošnjaka na Kosovu ima najveći broj upravo u prizrenskom regionu svakako da oni zaslužuju da imaju ne samo pozorište već i sve ono što ih sleduje”, istakao je, između ostalog, za naš web-portal Agim Rifat, književnik i poeta ispred turske zajednice čovjek sa velikim iskustvom na polju kulture i umjetnosti te sa svojim savjetima može pomoći svima onima iz svih zajednica, pa tako i bošnjačke zajednice, u promociji svoje kulture i umjetnosti, bilo to kroz prozu, poeziju ili pozorište na bosanskom jeziku pa mu, samim tim, naša redakcija želi puno uspjeha u daljem radu.
Vinetu Ganić