Admir Fazlagić: Kultura je most koji spaja Bošnjake Makedonije i Kosova

Na poziv najstarijeg i najpopularnijeg bošnjačkog kulturno-umjetničkog društva “Šarski Behar” iz Prizrena nedavno je u Domu Kulture “Xhemail Berisha” održan multietnički i veoma posjećen koncert na kome su, pored domaćina, učestvovala i kulturno-umjetnička društva iz Skoplja i Tirane. No, čini se da je gostovanje KUD “Ljiljan” i KUD “Šeher” iz Skoplja izazvalo najviše interesovanja jer ta društva postoje relativno kratko vrijeme a već nižu uspjehe za uspjehom.

Za naš web-portal govori kolega sa makedonskog radija, programa na bosanskom jeziku koji medijski prati aktivnosti ovih  mladih i perspektivnih bošnjačkih kulturno-umjetničkog društava kada ono gostuje van Makedonije, ali i naš dopisnik iz Makedonije a riječ je o novinaru Admiru Fazlagiću koji, između ostalog, ističe:

Najrpije, srdačan sellam i pozdrav Vašem čitalaštvu, došli smo na poziv vašeg KUD-a “Šarski Behar” iz Prizrena sa kojima imamo odličnu saradnju te nam je zaista drago ponovo doći u Šeher Prizren jer je to , po meni, jedan od najljepših gradova na Balkanu. Dakle, cilj nam je promovisati našu, bošnjačku tradiciju, naše kulturne vrijednosti i družiti se sa ovim divnim ljudima, Bošnjacima iz prizrenskog regiona. Ako se vratim o priči o vašem gradu Prizren predstavlja, prije svega, sponu svih kultura i nacija balkanskog podneblja bez obzira na vjeru što je zapravo ono pravo jer iz historijskog aspekta, Vaš grad je igrao ulogu nekadašnjeg Istanbula tako da je vaš grad poznat na Balkanu i kao mali Istanbul a za nas Bošnjake i kao malo Sarajevo sa svim onim kulturno-historijskim spomenicima poput džamija, mostova, tvrđava ili crkava jer sa jedne strane ima tu orijentalnu kulturu a sa druge strane modernu, proevropsku kulturu koja sve to povezuje i koja na taj način privlači veliki broj turista i gostiju jer je Prizren Balkan u minijaturi – ističe Fazlagić.

Iako smo bili i na ranijim kulturno-umjetničkim dešavanjima povodom Dana Bošnjaka Kosova mnogo je važnije da se ovakve manifestacije nastave jer mi Bošnjaci imamo dugu i svjetlu tradiciju,zato se se moramo više na ovaj način družiti i međusobno posjećivati što ćešće da bi i naša omladina shvatila značaj ovakvih kulturnih dješavanja koja povezuju sve Bošnjake na Balkanu, bili oni iz BiH, Sandžaka, Crne Gore, Makedonije i slično. Dakle, ako ćemo realno u sve se mnogo više ulaže para nego u kulturi,a to se naravno dešava iz političkih razloga što nažalost tako ne bi trebalo biti.No,iskreno ono što ne uspjeva političarima uspjeva onim ljudima koji promovišu kulturu i sport koji ne poznaju granice, zar ne?


Na naše pitanje da li u Makedoniji postoje manifestacije okupljanja Bošnjaka sličnog tipa i kako funkcioniše javni medijski servis u Makedoniji, program na bosanskom jeziku, Fazlagić kaže:

Da, i u Makedoniji postoje kulturno- umjetničke Manifestacije koje okupljaju Bošnjake u Makedoniji i to je tradicija stara preko 30 godina  gdje gostuju brojna kulturno-umjetnička društva iz Makedonije i država u regionu. Zato,vjerujem da će se to održati tokom  ove godine gdje ćemo pozvati i Vaša kulturno-umjetnička društva sa Kosova da budete naši gosti. Što se tiče medijskog prostora u okviru javnog servisa u Makedoniji  Bošnjaci imaju radijski program na svom maternjem jeziku svakoga dana u trajanju od 30 minuta, a na tv-u program na bosanskom emituje se tri puta nedjeljno od po 30 minuta i jednom mjesečno u trajanju od 60 minuta. Dakle, programska sadržina je informativnog, edukativnog i zabavnog karaktera što znači da se radi po principu – sačuvati od zaborava one naše kulturne i tradicionalne vrijednosti ali prije svega sačuvati od zaborava naš bosanski jezik. Ako Vi ne promovišete svoju kulturu kroz ono što predstavljate onda  ne možemo očekivati da nas drugi respektuju , jer  samim odnosom prema našim  tradicionalnim i kulturnim vrijednostima koje su autentične za naš etnikum, trebali bi nas prepoznavati drugi, a to sa druge strane, mnogo govori o nama.  Stoga, mi ljudi iz medija moramo više raditi na edukaciji nas Bošnjaka na Balkanu kako bi bili bliži jedni drugima te se, kako rekoh, moramo što češće ovako okupljati i znati što više jedni o drugima jer i Bošnjaci Sandžaka imaju svoju tradiciju i kulturu pa tako je imaju i onaj Bošnjak u Župi i Podgori kraj Prizrena i onaj Bošnjak u Gori ali i onaj Bošnjak u Makedoniji, Grčkoj, Albaniji i matici BiH – ističe Fazlagić.

Što se tiče saradnje sa maticom BiH redovno kontaktiramo sa njima, informišemo preko web-portala, mejlova ili razmjenom podataka te ako nam treba neka informacija iz BiH mi im zatražimo da nam pošalju i obrnuto, i mi njima učinimo uslugu ako je recimo, neka vijest vrlo značajna za našu etničku zajednicu pa je mi emitujemo. Nažalost, finansijska situacija u zemlji, pa i medijima, nije sjajna, da bi mi mogli češće putovati Balkanom , zato pokušavamo naći razne medijske puteve, da se tako izrazim, kako ne bi bili slijepi kod očiju ,odnosno da bi uvijek bili u centru zbivanja , kako bi smo bili u funkciji našim građanima koji učekuju navremeno i korektno informisanje.  Iskreno, volio bih da nas Vi što češće posjećujete kao i mi Vas jer nismo udaljeni stotinama kilometara već smo tu pored vas, blizu.

Smatram da i naši i Vaši političari mogu mnogo više uraditi kada je u pitanju povezivanje dva naroda, jer bi to dugoročno bilo korisno za sve nas. Tradicionalno, imamo dobre odnose, samo nedostaje da se to na neki način formalizuje, ali je mnogo važno da se mlade generacije također, druže i upoznaju putem sporta i kulture. Dakle, na političare ostaje da porade na ovom formalnom dijelu, a na ovom neformalnom, mediji, građanska udruženja, kulturno- umjetnička društva i sportski klubovi.

Vjerujemo da će i čitaoci da se slože sa činjenicom koju je istakao Fazlagić da je konačno vrijeme da se Bošnjaci na balkanskim prostorima povežu u svakom smislu, tj preko medija, obrazovanja, privrede, medicine, kulture, muzike, sporta i slično jer ako čekamo na naše političare do saradnje nikada neće ni doći jer većina od njih gleda samo interese svoje stranke, svoje uže porodice ili svojih prijatelja. Dakle, drago nam je da su naša kulturno-umjetnička društva “probila” led međusobno se družeći na koncertima a tim putem bi trebali poći i ostali pomenuti jer smo jedni drugima “tako blizu, a tako daleko”.

Vinetu Ganić 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.