Admir Fazlagić: Analiza izbora u Mekodoniji

Fundamentalne slobode su bile poštovane, a kandidati su bili u mogućnosti da sprovedu svoju kampanju bez smjetnje na izborima održanim u Makedoniji 27-og aprila ,navodi se u zajedničkom saopštenju međunarodnih posmatrača predsjedničkih i prijevremenih  parlamentarnih izbora. 

,, Izbori su bili efikasno sprovedeni,a izborni dan je prošao ’’glatko’’,ali je bilo realnih problema prijethodno,a nažalost i nakon glasanja, izjavio je Kristin Mutonen, specijalni koordinator posmatračkog tima OSCE-a . Vladajuća partija nije uspjela da adekvatno odvoji partijske od državnih aktivnosti,dok  nažalost,glavna oporbena  stranka neće priznati izborne rezultate.Snažno ohrabrujem sve političke aktere da rade zajedno na stvaranju pozitivne postizborne klime,,  istakla je Mutonen.

Posmatrači sem problema nepostojanja jasne granice između partijskog i državnog,kao problematično istakli su i ’’neizbalansirano i pristransno medijsko izvještavanje’’ u korist vladajućoj partiji. U izjvještaju se spominju i optužbe za pritisak nad glasačima i pritome se navodi da je jedna partija vršila pritisak nad etničkim albanskim glasačima da bojkotuju glasanje za predsjednika. Gert Arens,šef dugotrajne posmatračke misije OSCE-a rekao je da je izborni dan prošao mirno i prema svim standardima, međuitim sjena na to je bačena s time što na izborima se nisu postigli neki važni zahtjevi OSCE-a, uključujući i odvajanje države i partije,neutralnost medija,kao i tačnost izbiračkih listova. Posmatrači su dodali da je mehanizam za rješavanje sporova neefikasan i ponudili pomoć u budućnosti zajedno sa venecijskom komisijom da ostrane problematične tačke. Ipak,ocjena međunarodnih posmatrača je da je izborni dan prošao bez problema,iako su bile primjećene izvjesne neregularnosti.

,,Cjelosna procjena otvaranja glasačkih mjesta ,glasanje i prebrojavanje glasova bilo je pozitivno,, ocjenjuju posmatrači.

Nesloga u opoziciji oko (ne)prihvatanja mandata

Zamjenik predsjednika SDSM-a, Radmila Šećerinska ’’okreće leđa“ predsjedniku stranke Zoranu Zaevu oko odluke za vraćanje poslaničkih mandata,piše skopski ,,Utrinski vesnikpozivajući se na partijske izvore. Ovaj štampani medij,inače javnosti poznat kao blizak opoziciji i povjerljivim izvorima u SDSM-u,piše da su Šećerinska,potpredsjednik stranke Damjan Mančevski i Petre Šilegov.portparol stranke bili rezervirani oko odluke Zaeva da se vrate poslanički mandati i da se na taj način kreira politička kriza u zemlji.

,,Prema informacijama dominantno raspoloženje u partiji je da izneseni stav Zaeva za nepriznavanje rezulrata svaki drugi postupak sem neprihvatanja mandata vodio bi ka dodatnom slabljenju opozicije i njenog pretvaranja u politički dekor. No, prema našim invorima, nije malo ni onih koji rezerviranije gledaju na ovakav radikalan potez. Među njima,navodno su i zamjenik predsjednik Radmila Šećerinska,potpresjednik Damjan Mančevski i portparol Petre Šilegov, koji je bio nosioc u drugoj izbornoj jedinici’’ , piše skopski Utrinski.

Ipak Zaev čvrsto ostaje na svom stavu za koji još uvjek nema podršku od stranačkog tijela.Upravo to je potvrdio i u izjavi za Utrinski vesnik.

,,Učinili smo sve što se učiniti može. Bili smo konstruktivni do kraja izbornog procesa koji je bio sve samo nije demokratski.Nema člana iz Izbornog zakonika da nije prekršen.Prekšreni su I članovi Izbornog zakonika koji se odnose na izbore. Preko ovakve izmame građana nećemo moći preći , izjavljuje Zoran Zaev za Utrinski vesnik. Nesloga unutar oporbenih stranki koje su ostvarile loše rezultate evidentna je i kod Demokratske Partije Albanaca.

Naime,Struški gradonačelnik Zijadin Sela zatražio je od Menduha Tačija da podnese ostavku sa predsjedničke funkcije u partiji zbog loših rezultata u kontintinuitetu,ali i zbog podrške predsjedničkog kandidata u drugom krugu predsjedničkih izbora,dok je najveća albanska stranka DUI,inače koalicijoni partner u vladi sa VMROM-DPMNE bojkotovao predsjedničke izbore. ’’Kongres treba biti mjesto gdje Menduh Tači treba podnijeti račun za izborne rezulate i dati ostavku ’’ , rekao je Sela.Predjsnednik DPA,Menduh Tači ,u izjavi nakon izbora optužio je da je najteži udar DPA (Demokratska partija Albabaca) dobila upravo od Sele, budući da je u izbornoj jedinici 5 struški ogranak ove partije bojkotovao izbore.

Politička kriza

Zbog narušenih odnosa u vladajućoj koaliciji stanaka VMRO-DPMNE-a i DUI-a neizvjesno je ko će postati dio makedonske Vlade.Lider najveće partije albanskog malcinstva u Makedoniji, Ali Ahmeti u izjavi za kosovski list ,,Nova era’’ kaže da očekuje da bude dio vlasti a Gruevski da prihvati njegove uvjete.

,,Lideri DUI-a Ali Ahmeti zaprijetio je destabilizacijom zemlje ukoliko njegova partija ne bude dio buduće vlade,kao partija koja je na ovim prijevremenim parlamentarnim izborima osvoila više od 153 000 glasova u albanskom političkom bloku. Ahmeti najavljuje da kao najveća politička snaga u albanskom bloku treba pregovarati sa VMRO-DPMNE-om za formiranje vlade. No, u odnosu na informacije da lider DPA Menduh Tači već pregovara za učešće u vladi , Ali Ahmeti prupređuje da ,,takva vlada ne može proći,jer tada će imati nestabilosti u Makedoniji, prenosi Utrinski.  Vladajuća VMRO-DPMNE koja je osvoila 61 poslanički mandat, još prije izbora je najavila da će pregovarazi sa svim partijama ali da neće snositi odgovornost ukoliko one nisu spremne za kompromise radi učešća u Vladi.

Dobri poznavaoci ovakvih prilika kažu da ovako političko stanje prija samo političarima vladajućih stranaka,ali ne i državi. ,,Prije godinu dana u jednoj mojoj kolumni napisao sam da je cilj objeju stranaka I VMRO I DUI da budu jedine političke partije u dva etnička kampusa,čime bi se oporbena uloga svela na minoran utjecaj.Imam utisak da su blizu da postignu taj cilj. To će biti dobro za stranke,ali za zemlju neće biti uopće dobro. Politička kriza je neminovnost,ona je već započela’’, rekao je u izjavi za Aljazeeru Balkans nakon saopštenja ishoda od izbora Arsim Zekoli ,politički analitičar i bivši diplomata.

Prema navedenom, još uvjek je neizvjesno ko će koalicirati sa VMRO-DMPNE-om, ali je više nego jasno da će teret moguće političke krize ponajviše ponijeti građani Republike Makedonije.

Admir Fazlagić, Skoplje, 30.04.2014

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.