Poslanik Srpske liste u Skupštini Kosova Nenad Rašić ocjenio je da odnosi Albanaca i Srba na Kosovu nikada nisu bili gori nego sada i da je za njihovo poboljšanje neophodna pomoć predstavnika međunarodne zajednice, naročito EU na Kosovu, čiji su predstavnici u posljednje vrijeme potpuno pasivni.
Rašić je agenciji Beta rekao da je netrpeljivost predstavnika Albanaca i Srba prisutna i u kosovskim institucijama, ocjenivši da su “za takvo stanje odgovorni političari, ali i međunarodna zajednica”, prenosi beogradski list “Blic”.
On je dodao da će biti vrlo teško popraviti te odnose ukoliko se ne osmisli jedna zajednička ideja za prevažilaženje sadašnje situacije.
– Za sada ne vidim nijednog od predstavnika međunarodne zajednice da propagira multietničnost, kakva je u njihovim demokratskim zemljama. Dakle, u ovom slučaju koliko je odgovornost na nama Srbima i Albancima, tolika je i na međunarodnim predstavnicima, naročito predstavnicima EU na Kosovu – rekao je on.
Rašić je ocjenio da su predstavnici EU na Kosovu “u posljednje vrijeme potpuno pasivni” i da “ne žele da se zauzmu oko nečeg što bi trebalo da bude njihova obaveza, a to je da zaustave štetne zakone za bilo koju zajednicu ili bilo koji narod na Kosovu”.
– Kada su, na primjer, skoro u kosovskom parlamentu doneseni zakoni o Trepči, o pravu na imovinu i drugi za Srbe sporni zakoni, predstavnici EU su bili više nego pasivni, iako je u procesima donošenje tih spornih zakona bilo malo prava, a više politike – rekao je Rašić.
On je rekao da je siguran da “nije bilo predviđeno da se Zakon o Trepči donese u ekspresnom roku zajedno sa odbijanjem zahtjeva poslanika Srpske liste za preispitivanje ustavnosti tog zakona”.
Rašić je kazao da misli da se uloga EU na Kosovu smanjuje na jedan, kako je ocjenio, ekstreman način, koji “nealbancima apsolutno ne ide u prilog”.
Govoreći o dešavanjima u Vladi i Skupštini Kosova zbog kojih su srpski poslanici i ministri “zamrzli” svoje učešće u radu tih institucija, Rašić je u svoje i ime stranke čiji je lider – “Progresivne demokratske stranke” rekao da ne vidi šta bi pozitivno u ovom trenutku moglo da se dogodi za Srbe ukoliko se njihovi predstavnici vrate u institucije.
– U ovoj situaciji povratkom bi samo izgubili političko dostojanstvo – rekao je Rašić, koji je i član poslaničkog kluba Srpske liste u kosovskom parlamentu.
On je ocjenio da poslanici i ministri Srpske liste vjerovatno ne misle isto kao on.
– Predlagao sam predstavnici Srpske liste da se izađe iz vlade, što podrazumijeva i raskid koalicionog sporazuma sa vladajućim partijama kosovskih Albanaca. Zatim da se pređe u opoziciju i da u parlamentu pokrenemo inicijativu za izglasavanje nepovjerenja vladi – rekao je Rašić i dodao da je njegov prijedlog ostao na niovu razgovora, jer se predstavnici Srpske nisu izjasnili o njemu.
Rašić je dodao i da mu nije jasno ponašanje premijera Ise Mustafe, koji preko medija pručuju da će se “Srbi vratiti u institucije”, a nijednom nije ni pokušao da pozove predstavnike Srba na bilo kakav razgovor.