Nakon promjena na Äelu Islamske zajednice Srbije i imenovanja novog muftije, ponovno se pokreÄe inicijativa za ujedinjenje dvije islamske zajednice u toj zemlji.
NezvaniÄno saznajemo da iza inicijative stoje Ministarstvo vjera Turske i Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini.
Al Jazeerina ekipa posjetila je Novi Pazar u vrijeme molitve. U isto vrijeme Äuo se poziv na molitvu s Melajske dĆŸamije, jedne od mnogobrojnih koje su u sastavu Islamske zajednice u Srbiji, koja je dio Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, ali i sa Bor dĆŸamije, koja se nalazi stotinjak metara dalje. Ona je dio druge, Islamske zajednice Srbije, sa sjediĆĄtem u Beogradu.
Mustafa Ć ehoviÄ kaĆŸe da, kao i drugi vjernici, priĆŸeljkuje njihovo ujedinjenje.
“Zaista bih taj trenutak volio da doÄekam, a onda mi ne bi bilo ĆŸao ni da umrem”, priznaje Ć ehoviÄ.
Dodaje i da veÄina vjernika ne pravi razliku izmeÄu dĆŸamija.
“To je jedan mali procenat onih koji su vezani za jednu ili za drugu opciju interesno, koji su i uzroÄnici svega ovoga ĆĄto se desilo”, napominje Ć ehoviÄ.
“Zbog postojanja dvije islamske zajednice u Srbiji od 2007. godine, u toj su zemlji stvoreni paralelni islamski vrtiÄi, srednje ĆĄkole i fakulteti”, javio je Al Jazeerin reporter Emir SkenderagiÄ.
Napretka prema ujedinjenju veÄ ima
Iz Islamske zajednice u Srbiji, koja je dio Islamske zajednice u BiH pozivaju na ujedinjenje. Novi muftija Mevlud DudiÄ, koji je naslijedio bivĆĄeg Muamera ZukorliÄa koji se politiÄki angaĆŸovao, kaĆŸe da veÄ ima napretka.
“Mi njima ne postavljamo nikakve uslove. TraĆŸimo da se vrate u svoju zajednicu i da i dalje unutar okvira naĆĄe zajednice, ustava, prvenstveno Kur’ana i sunneta nastavimo raditi na podizanju svijesti kod muslimana”, kaĆŸe DudiÄ.
U Islamskoj zajednici Srbije kaĆŸu da su spremni na ujedinjenje, ali ne i da se vraÄaju u istu instituciju koju su napustili 2007. godine.
“Mislim da bi bilo nelogiÄno i neprirodno, buduÄi da razlozi koji su doveli do naĆĄeg zahtjeva da se smijeni ZukorliÄ, nisu otklonjeni. Naprotiv, oni su joĆĄ pojaÄani njegovim direktnim i otvorenim angaĆŸmanom kroz politiÄke strukture. Mada je to i ranije radio i to su bili, uz druge razloge koje ne bih ĆŸelio navoditi, uzroci da mi zatraĆŸimo njegovu smjenu”, ukazuje Hasib SuljoviÄ, predsjednik povjereniĆĄtva Islamske zajednice Srbije.
PolitiÄki angaĆŸman bivĆĄeg muftije
Donedavni muftija Islamske zajednice u Srbiji, a sada poslanik u SkupĆĄtini Srbije Muamer ZukorliÄ priznaje da Äe se i u parlamentu boriti protiv Islamske zajednice Srbije. Tvrdi da je ta institucija nastala iz politiÄkih interesa.
“Sada drĆŸavne vlasti mislim da shvataju ĆĄta su uÄinili, ali da im nije lahko da priznaju tako veliku greĆĄku i da se suoÄe sa time i da naÄu naÄina da iz toga izaÄu. Kao politiÄar Äu pokuĆĄati da im pomognem da se na to stavi taÄka”, navodi ZukorliÄ.
Ipak, i ZukorliÄ smatra da bi dugoroÄno moglo doÄi do ujedinjenja dvije Islamske zajednice.
Teoretski, to nije moguÄe prije odrĆŸavanja izbora za novog reisu-l-ulemu Islamske zajednice Srbije, s obzirom da privremeno povjereniĆĄtvo nema mandat za takve odluke.