– To se odnosi na sve humanitarne krize, od oružanih sukoba, terorističkih napada, prirodnih katastrofa do klimatskih promjena. Granice, visoki zidovi i žičane ograde neće biti dovoljne da nas zaštite od ovih problema. Najsvježiji primjer tome je sirijska kriza koja traje već šestu godinu i koju doživljavao na vrlo bolan način. Valovi Sredozemnog mora koji odnose živote i tijela nevine djece na obalama mora su najveći šamar u lice čovječanstva – kazao je Erdogan.
Erdogan je u prisustvu generalnog sekretara Ujedinjenih naroda (UN) Bana Ki-moona u okviru dvodnevnog Svjetskog humanitarnog samita, koji se održava u Istanbulu, na konferenciji za novinare izrazio nadu da će Samit doprinijeti u rješavanju kriza u svijetu, javlja Anadolu Agency (AA).
– Ipak, efikasna i dugoročna rješenje možemo postići samo saradnjom međunarodnih institucija, nevladinih organizacija, privatnog sektora i žrtava pogođenih krizama. Gdje god da se nalazimo danas, niko od nas ne može izbjeći humanitarne krize koje se dešavaju u svijetu – istakao je turski predsjednik.
Naglasio je da svako mora preuzeti odgovornost za rješavanje kriza u svijetu, posebno razvijene zemlje.
– Nažalost, danas na stotine hiljada osoba, pogođenih humanitarnim krizama, ne umire zbog nedostatka mogućnosti i resursa nego zbog nedostatka samilosti i solidarnosti. Čovječanstvo koje satelitima istražuje dubine svemira najmodernijim teleskopima, gotovo da ne primjećuje bol, probleme i krize koji se dešavaju u svijetu. Kako bi ispravili tu anomaliju, moramo konačno globalnu savjest provesti u djelo – rekao je Erdogan.
Generalni sekretar Ujedinjenih naroda je podsjetio kako su se potrebe za humanitarnom pomoći u posljednjih 15 godina povećale za 12 puta i dosegle cifru od 245 milijardi dolara te kazao kako se čini da će “nažalost krize biti nastavljene.”
Prema zvaničnim podacima UN-a na Svjetskom humanitarnom samitu je učestvovalo preko deset hiljada osoba, od čega devet hiljada iz 173 zemalja, te 900 novinara.