Penzionerima sa fakultetskom diplomom isplata penzija na osnovu stručne spreme počela je ove godine i iznosi 240 evra , dok će ostalim kategorijama povećanje uslijediti slijedećeg mjeseca.
„Penzije će biti kategorisane na osnovu minulog rada stečenog prije 99 godine i stručne spreme. Podjela će se vršiti u 4 kategorije, sa osnovnom školom, srednjom školom, višom i fakultetom. Osnovni kriterijum je minimalni radni staž od 15 godina ,sve do 1.1. 1999. godine, poslije toga se ne računa“, kaže Bahri Džaferi, Direktor odjeljenja penzijske administracije.
Ipak, kategorizacija penzija ne važi za sve. Sadrija Bajra, diplomirani profesor u penziji iz Prizrena, sa radnim iskustvom od 44 godine, ne prima penziju od 240 evra, jer mu Ministarstvo za rad Kosova nije priznalo univerzitetsku diplomu iz Čačka.
„Sada primam penziju u iznosu od 158 evra, sa srednjom stručnom spremom“ kaže Sadrija Bajra.
Ministarstvo za rad je najavilo da će i svima onima koji primaju penzije iz inostranstva biti uskraćena tkz. osnovna penzija koju primaju na Kosovu u iznosu od 75 evra, čime će ministarstvo uštedeti više od 12 miliona evra.
„Sada je zakon u fazi izmjene i dopune i mislim da će početi da se primjenjuje poslije godišnjih odmora, negdje od septembra. Međutim i postojeći zakon nam daje pravo da vršimo analize i kontrole u vezi toga. Sada će biti dopuna tih kriterijuma, tako da će prilikom prijavljivanja biti u obavezi da donesu određenu dokumentaciju kao dokaz da žive na Kosovu“ dodaje Džaferi.
Poslanik Srpske liste i bivši Ministar rada i socijalne zaštite Nenad Rašić kaže da odluka o penzijama, s obzirom na dokumentaciju koju moraju da prilože, kao što je potvrda o plaćenom porezu ili račun za struju na svoje ime, najviše pogađa interno raseljena lica na Kosovu.
„Oni koji su najuroženiji biće najoštećeniji, jer neće moći da dokažu svoje mjesto boravka. Oni sugurno neće moći da prilože račun za struju zbog toga što žive kod nekog rođaka i zato neće primati penzije, tako da je ovo administrativno uputstvo protivzakonito.“ kaže Rašić.
Novi zakon, po riječima predstavnika Trusta, onemogućava dalju uplatu penzionih doprinosa radnicima sa prostora susjednih država koji rade na Kosovu, a u ličnim dokumentima nemaju dokaz o stalnom mjestu boravka na Kosovu.
„Ranije su mogli da uplaćuju, sada više ne, zato što je sistem poreske administracije to limitirao i samo ko ima kosovsku ličnu kartu može da uplaćuje penzione doprinose. Mi imamo ljude sa teritorije Srbije koji se stalno raspituju i zbog toga se dešava da napuste i posao.“ Kaže Suzana Haxhi Mehmetaj, Savjetnik za klijetne u TRUST-u.
Pravo na kategorizaciju penzija imaju i Srbi koji su do 99. godine bili zaposleni na Kosovu, ali uz potvrdu da ne primaju penziju iz Srbije.