Počne iz ljubavi, preraste u posao: Evo kako Bosanke zarađuju novac


Sagovornice SOURCE su se uz malo kreativnosti i slobodnog vremena izdvojile iz mase, te postale prepoznatljive po svojim rukotvorinama. Selma Mujkić je zbog teže finansijske situacije odlučila da se okuša u pravljenju dekoracija za vjenčanja, a prvenstveno dekorisanjem staklenih čaša. 

“Sa izradom dekorativnih čaša se bavim od jula 2015. godine. Ideja da se uopće počnem baviti ovim je došla slučajno dok sam gledala po internet stranicama slike dekoracija za vjenčanje. U svemu tome sam primjetila da u Sarajevu rijetko ko pravi čaše za svadbe, djevojačke večeri ili slične prigode, a da je to po nekoj prihvatljivoj cijeni. Igrom slučaja to je bio period godine kada sam i bila u slabijoj finansijskoj situaciji, pa mi je svaki prihod tada bio dobrodošao”, rekla je Selma za Source. 

Svoje prve čaše je napravila uz pomoć sestre, a uložila je svega 20 KM u materijal. 

 

“Kada smo završile proces one su nam se toliko svidjele da smo ih nismo htjele prodavati. Međutim, taj isti dan nam je došla komšinica i kupila prvi par. To nas je dovelo do zaključka da ideja i nije bila tako loša. Nakon toga sam kupila još materijala  i napravila po svojoj želji još par setova. Svi setovi su vrlo brzo prodani čime sam lično bila oduševljena”, dodala je Selma Mujkić.

Zarada u studentske dane je i više nego prijala. Set je tada koštao 20 KM, a 25 KM ako se radi o setu od cirkona cijelom dužinom.  

“Pored izrade dekorativnih čaša bavim se i instruktivnom nastavom iz hemije za učenike osnovnih i srednjih skola još od 2011. godine. Povezanost sa djecom i želja da nauče i pokažu da hemija nije težak predmet me već 5 godina čuvaju jako uspješnom instruktoricom. Uz izradu čaša to je moj odmor”, kaže nam Selma.

S obzirom da su čaše počele da se naručuju u jačem intenzitetu, odlučila je napraviti i stranicu na Facebooku () pomoću koje će lakše komunicirati sa mušterijama.

“Narudžbe kroz ljetnu sezonu su stalno pristizale, a ja sam se trudila uvijek da napravim čašu kakvu mušterija zamisli. Volim dati neki savjet i uputiti kako bi konačan produkt bio idealan. Za izradu jednog para mi je potrebno oko 3h jer se svaki detalj posebno lijepi, svaki biser se ručno šije, svaka suknjica posebno reže u sitne trakice, šije sloj na sloj kako bi dobila što ljepši volumen. Sve to oduzima dosta vremena uz odlazak u kupovinu materijala, ali kada vidim konačan rezultat truda i osmijeh na licu mušterije prilikom predaje setova, shvatim da je sav umor u sekundi nestao i jedva čekam da počnem praviti slijedeće”, izjavila je Selma Mujkić.
 
Još jedna, vrlo kreativna dama je Amina Čandić Zilić. Velika ljubav prema djeci ovu mladu majku je inspirisala da se počne baviti izradom i prodajom baby tortica od pelena. Priča i ideja potiče iz daleke Australije gdje je s porodicom živjela do 2014. godine kada su odlučili da se vrate i nastave život u BiH. 

“Izradom baby tortica pod nazivom “” se bavim od početka 2015 godine. Naime kada se moja prva kćerka rodila dobila sam poklon baby torticu od pelena koja je bila poprilično jednostavna,međutim ja sam to tada prvi put vidjela i bila sam potpuno oduševljena poklonom koji je spoj lijepog i korisnog s obzirom da sve u tortici je doista potrebno roditeljima i bebici”, rekla je za Source Amina Čandić Zilić.

Amina se oduvijek bavila nekom vrstom kreativnog rada, od hobija; crtanja, kaligrafije, crtanja na staklu do više profesijonalne kreativnosti kao što je izrada nakita od metala I srebra, za šta se tada školovala u Perthu na TAFE-u ,odsjek Jewellery and Object design.

“Pravljenje nakita zahtjevalo je radionu i mnogo opasnih stvarcica za bebu, od materijala do mašina i spravica za izradu, te sam shvatila da to i ne ide zajedno, te se pozdravila sa svojim zanatom, a prvu kreativnu ideju s početkom roditeljstva prihvatila objeručke i krenula s njom od hobija  pa evo sve do posla”, kaže nam Amina.

Njen glavni posao trenutno su kćerka Esma isin Hamza, a odnedavno i bebica Lamija. Uz tri djeteta u kući “Bebolino tortice” su ipak sporedna aktivnost ove mlade majke, ali s obzirom da  je ideja ovakvih poklona još nepoznata našem podnevlju zarada je više simbolična ali ipak nije zanemarljiva.

“Kao za sve kreativce koje vole svoj posao tako i za mene, moj posao me opušta, uživam u tome, a oduševljenje kupca je polet koji mi daje snagu za nove pobjede”, kaže Amina, te dodaje: 

“U baby tortice,kao osnovu stavljamo pelene,zavisno od dobi bebe a zatim razne druge baby stvarčice potrebne bebi i roditeljima kao što su baby kozmetički proizvodi, peškiri, dekice, benkice, flačice, dude, zvečke, siperčići, plišane igračke itd. Naravno zavisno od budžeta kupca”.

Uvijek pita kupca ako ima posebne želje što se tiće proizvoda ili boja i tek onda kreće u akciju.

“Zavisno od veličine baby poklona s obzirom da radimo tortice na jedan, dva, tri i četiri sprata vremenski trebaju 2-4 dana da se izrade, mada se često dese molbe za exspress torticama pa to odradim preko noći ili poslije sabaha, a sve za zadovoljstvo kupca. Sliku odradjene baby tortice uvijek pošaljem kupcu prije nego je termin preuzimanja kako bi bila sigurna da je kupac 100% zadovoljan krajnjim proizvodom”, rekla nam je Amina.

Tortice su večinom unikatnea Amina najviše voli da se prepusti se mašti i bojama koje su ispred nje. 

“Dešava se nekada da ljudi pošalju fotkicu nekad pravljene tortice koja im se sviđa pa onda na osnovu toga napravimo nešto slično, ali nikada isto. Ipak sve i jedna bebica je unikatna pa trebao bi biti i poklon zar ne? Zato ovi pokloni i jesu posebni jer su maksuz pravljeni za novo malo biće, a ne tek reda radi kupljeni s polica baby shoppova”, rekla nam je za kraj Amina Čandić Zilić.

Melita Ćano iz Sarajeva je mlada dama koja je od malih nogu voljela nakit, privjeske, narukvice, te je početkom ove godine odlučila da se počne baviti izradom nakita, tačnije narukvica sa imenima. 

“Priča oko nakita počinje za vrijeme jedne moje šetnje s tetkom. Dok smo šetale gradom bila je jedna radnja repromaterijala i ja sam baš željela da znam šta se sve tu nalazi s obzirom da sam oduvijek voljela neke male privješčiće, nešto okićeno itd.. Tu je bilo zaista svasta. Nisam znala šta prije pogledati i uzeti. Nakupovala sam raznih bobica i privjesaka želeći nešto napraviti sebi onako kako ja zamislim. I tako malo po malo, počela sam sa izradom nakita”, rekla je za Source Melita Ćano. 

Obzirom da su je prijateljice podržale i posavjetovale da bi trebala početi sa prodajom istog, na Facebooku je napravila stranicu , pomoću koje komunicira sa mušterijama. 

“Na Facebooku sam i član jedne grupe koja se zove Pretty woman forum i zahvaljujući toj grupi pronašla sam mušterije. Prvo je počelo malo pa onda je mušterija bilo sve više i više. Recimo npr javi se djevojka, žena želeći narukvicu, onda ona kaže šta i kako želi, a ja to sve uradim po želji mušterije. Onda ona mene preporući nekome drugom i tako”, kaže nam Melita. 

Melitine narukvice su otputovale i u Beograd, u Italiju, Sloveniju i Švicarsku, na šta je najviše ponosna. 

“Cijene se krecu od 3 km do 10 km. Ako imam sav materijal za jednu narukvicu koju mušterija želi izrada te jedne narukvice traje svih 10 minuta. Sretna sam kad radim i gledam da to lijepo uradim i da svi budemo zadovoljni”, dodaje ona. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.