Otvaranju banjolučke Ferhadije danas prisustvuju vjernici iz cijele BiH, oduševljeni ljepotom tog vjerskog objekta.
Osim Banjalučana, na ovaj događaj došli su građani iz Maglaja, Tuzle, Zenice, Srebrenika, Doboja, Sanskog Mosta, Bihaća…
Banjalučanin Zijad Merdžić kaže da mu je danas, iako je narušenog zdravlja, najsretniji dan, jer je dočekao obnovu Ferhadije, prenosi agencija Fena.
Iako teško hoda, danas je došao na svečano otvaranje Ferhadije. Iz Banje Luke je morao da izbjegne 1995,a vratio se 1997. godine iz Sanskog Mosta.
“Sada sam u svojoj kući u Banjoj Luci, ali teško se živi, sin i ja od penzije od 240 KM, jer on ne radi”, priča Zijad.
Pero Ivić je iz Gradačca došao na otvaranje banjalučke Ferhadije.
“Osjećam se kao u džennetu”, rekao je on i dodao da je dolazio u Ferhadiju i prije njenog rušenja 1993. godine i donosio je, kaže, goblene za taj vjerski objekat i raduje se da je on sinuo istim sjajem.
Iz Grapske kod Doboja došla je Subhija Alić. Kaže da prvi put vidi Ferhadiju i zadivljena je ljepotom tog vjerskog objekta.
Osim nekoliko hiljada vjernika na svečanosti otvaranje Ferhadije stigli su i zvaničnici iz BiH.
Prigodnim programom danas je u Banjoj Luci počela ceremonija otvaranja obnovljene Ferhad-pašine džamije, javlja Adnan Rondić, reporter Al Jazeere.
Program je započeo učenjem Kur’ana hafiza iz Turske, a ceremonija otvorenja je okupila veliki broj zvaničnika, vjernika i drugih gostiju.
Svečanom programu prisustvuju predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić, predstavnici bošnjačkog naroda u institucijama BiH i Republike Srpske, ambasadorica SAD-a u BiH Maureen Cormack, šef Misije OEBS-a Jonathan Moore, predstavnici diplomatskog kora, međunarodnih organizacija, predstavnici Islamske zajednice, Srpske pravoslavne crkve, Rimokatoličke crkve i Jevrejske vjerske zajednice i drugi gosti.
Cormack je rekla novinarima da je otvaranje Ferhadije veoma značajno, te da je američka Ambasada donirala dio novca, prenosi agencija Srna.
Premijer Republike Turske Ahmet Davutoglu otputovao je u subotu ujutro u Bosnu i Hercegovinu, kako bi u Banjaluci prisustvovao svečanom otvaranju Ferhad-pašine džamije, javlja agencija Anadolija.
Davutoglua su s aerodroma Esenboga u Ankari ispratili zamjenik premijera Mehmet Simsek, guverner Ankare Mehmet Kiliclar i direktor policije u Ankari Mahmut Karaaslan.
U pratnji Davutoglua su supruga Sare Davutoglu i zamjenici premijera Yalcin Akdogan, Lutfi Elvan i Tugrul Turkes.
Davutoglu će u subotu prisustvovati otvorenju obnovljene džamije Ferhadije, koja je većim dijelom obnovljena uz donaciju Turske agencije za međunarodnu saradnju i razvoj (TIKA).
Davutoglu bi se istog dana trebao vratiti u Tursku.
Nešto manje od sat vremena prije početka svečane ceremonije otvorenja novoobnovljene Ferhad-pašine džamije u Banjoj Luci, na plato na kojem će biti upriličena svečanost, počeo je pristizati nešto veći broj autobusa sa vjernicima i gostima.
Mjesto na kojem će biti upriličena svečana ceremonija posjetio je i ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač, javlja agencija Anadolija.
Ferhad-pašina džamija u Banjoj Luci bit će otvorena danas, na dan kad je i srušena, prije 23 godine. Na svečanom otvaranju planirano je obraćanje zvaničnika i vjerskih službenika te prigodan vjerski program.
Programom je planirano obraćanje premijera Republike Turske Ahmeta Davutoglua, predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika, predsjednika Uprave za vjerske poslove turske – Dijanet Mehemeta Gormeza, reisu-l- uleme Huseina ef. Kavazovića, banjalučkog muftije Osmana ef. Kozlića, te predstavnika Srpske pravoslavne crkve, Katoličke crkve i Jevrejske zajednice.
Na osiguranju svečanog otvaranja banjalučke džamije Ferhadije bit će angažirano više od hiljadu policajaca RS-a. Osim pripadnika MUP-a RS-a u osiguranju će, u okviru svojih nadležnosti, sudjelovati i sve druge policijske agencije u BiH, kao i EUFOR, te neophodne gradske službe Banje Luke.
Ministar unutrašnjih poslova RS-a Dragan Lukač ranije je potvrdio da su izvršene sve sigurnosne pripreme za svečano otvaranje Ferhadije te ukazao da je važno da se s tog skupa pošalje poruka mira i suživota te pokaže da je Banja Luka otvoren grad, spreman za suživot.
Zadužbina Ferhat-paše Sokolovića
Očekuje se da svečanom skupu prisustvuje oko 10.000 ljudi. U vrijeme otvaranja džamije centar grada Banje Luke bit će zatvoren za saobraćaj, a svi koji ulaze u taj prostor bit će kontrolirani. Na snazi će biti obustava saobraćaja u užem dijelu grada oko Ferhadije, kao i zabrana rada određenih ugostiteljskih objekata i privrednih subjekata.
Ferhadija je zadužbina Ferhad-paše Sokolovića, izgrađena 1579. godine. Početkom rata u BiH, 7. maja 1993. u potpunosti je srušena, a njeni dijelovi su bačeni na gradske deponije i dno jezera.
Ferhadija je predstavljala jedno od najuspješnijih arhitektonskih zdanja bosanske arhitekture u vrijeme Osmanlija u 16. stoljeću, a 1950. godine uvrštena je u kulturnu baštinu Bosne i Hercegovine, kao spomenik nulte vrijednosti, a potom i na listu spomenika svjetske baštine pri UNESCO-u.
Ferhadija je bila jedna od 16 džamija srušenih u Banjoj Luci tokom rata u BiH od 1992. do 1995. godine. Obnovljene su sve osim džamije Arnaudije.
Dan rušenja Ferhadije, 7. maj, u Bosni i Hercegovini je proglašen Danom džamija.
Obnova Ferhadije koštala je više od deset miliona KM (pet miliona eura), a trajala je 15 godina.