Građani su nezadovoljni visinom računa za struju, ali i zbog restrikcija i kvarova na električnoj mreži. Preduzeća trpe ekonomske gubitke zbog lošeg stanja energetskog sektora. Za njegov razvoj potrebna su ogromna ulaganja.
Predstavnici Njemačke privredne komore kažu da su se investitori iz ove ekonomski najjače evropske zemlje susreli sa brojnim preprekama kada su pokušali da se probiju na kosovsko tržište i ulože u energetski sektor, pa je tako propao projekat od 80 miliona eura i 270 novih radnih mjesta.
„Već tri godine ovaj projekat je negdje u fiokama Vlade. Još uvijek nema odgovora. Stalno pričamo o važnosti stranih investitora i čekamo njihov dolazak na Kosovo, umjesto da vodimo računa kako se ophodimo prema onima koji su već tu. Zadovoljni strani investitori mogu biti najbolji ambasadori Kosova,“ rekao je Arten Bejrushi iz Njemačke privredne komore.
Sa druge strane, ministar za ekonomski razvoj Blerand Stavileci tvrdi da su kosovske institucije otvorene za saradnju sa investitorima iz Njemačke i drugih zemalja i dodaje da su ga njemački stručnjaci nekoliko puta ostavili bez odgovora, iako je tražio njihovu pomoć. Stavileci je rekao da je za izlaz iz brojnih problema potrebno više vremena i podsjetio da je Vlada već potpisala ugovor sa američkim investitorom o izgradnji elektrane “Novo Kosovo”.
„Ovaj ugovor smo potpisali u skladu sa četiri prioriteta, a to su pouzdano snabdijevanje, povoljna cijena, poštovanje ekoloških standarda i otvaranje novih radnih mjesta,“ kazao je Stavileci.
Vrijednost investicije “Novo Kosovo” je milijardu eura, dok će sudbina elektrane Kosovo A biti poznata u junu ove godine, kada će se znati da li će biti revitalizovana ili zatvorena do kraja 2017. godine.