Fudbal je igra, kolektivni sport koji se igra između dvije ekipe – sastavljene od po 11 igrača. Najpopularniji je sport na svijetu, a igra se u više od 200 zemalja.
Na N1 smo u nekoliko navrata donosili tekstove u kojima smo pojasnili zbog čega je neki dio fudbalskog terena takav kakav jeste, odnosno – onakav u kakvoj ga formi poznaje moderni fudbal.
Čemu služi šesnaesterac, peterac, polugrug na vrhu šesnaesterca, krug oko centra igrališta i slično – no kapitalno pitanje na cijelom terenu je zapravo – zbog čega je razmak između stativa 7 metara i 32 centimetra, ili 24 stope – kako to nazivaju Englezi i Amerikanci.
Godine 1855. u Sheffieldu i Cambridgeu nastali su prvi klubovi, a nedugo nakon – pojavila se potreba za organizovanom igrom. U početku se zvala dribling game – teren je bio dužine 200 jardi i širine 100 jardi. Suštinski, to je 182 metra sa 91.44 metra, a prve stative koje su postavljene na fudbalski teren bile su razmaknute 7 metara i 28 centimetara. Na golu nije postojala prečka, a poslije svakog gola mijenjale su se strane.
Nekih 20-ak godina poslije, određene su nove dimenzije gola – kakve poznajemo danas, od 7,32 metra, a te godine je postavljena i prečka na gol – na visini 2,44 metra. Te dimenzije nisu se mijenjale ni do dan danas.
1880. godine, dimenzije terena su svedene na 100,58 metara puta 51,48 metara. Originalni fudbal, tačnije izvorni onaj – stao je u 17 pravila, a jedno od tih 17 bila je dužina razmaka između stativa. Generalno, zašto je to tako – nikada niko nije ponudio rješenje, izuzev onog koje se nalazi na Football Bible, u kojem stoji da je to jedno od originalnih pravila koje je zadržano, te je proporcionalno sa ostakom terena.
U teoriji, svih 11 igrača se može poredati na liniju od 7 metara i 32 centimetra.
Danas, fudbalski teren može biti dug između 90 i 120 metara, širok 45 do 90 metara. Širina i visina gola – ostale su nepromijenjene.