Vlasti na području zapadnog Balkana moraju izvriti temeljnije istraivanje fenomena radikalizacije i odlazaka na strana ratita kako bi se efikasnije borili s ovim drutvenim pojavama, zaključeno je na konferenciji Balkanske istraivačke mreže (BIRN), koja je održana u Sarajevu.
Ovom prilikom predstavljeni su rezultati regionalnog istraivanja novinara BIRN-a u vezi s odlascima osoba na strana ratišta, kao i nastojanjima vlasti iz regiona da istraže i procesuiraju te predmete.
Oko 875 osoba je otišlo u Siriju i Irak od 2012. godine iz Bosne i Hercegovine, Albanije, Kosova, Srbije, Makedonije i Crne Gore. Najveći broj odlazaka je zabilježen 2012. i 2013. godine. Broj odlazaka na strana ratita je smanjen sredinom 2013. godine, kada su usvojeni zakoni u kojima je definisano da se radi o krivičnom djelu, prenela je Fena. Ukupno se u zemlje regiona vratilo oko 300 osoba, od kojih je oko trećine optuženo primjenom novih zakona.
Zamjenik direktora Direkcije za koordinaciju policijskih tela u BiH Uro Pena rekao je na konferenciji da za borbu protiv radikalizacije nije dovoljno samo krivično goniti osobe koje su otišle.
“Ako nemamo sveobuhvatnu analizu fenomena, kako mislimo razviti efikasno strategiju”, upitao se Pena i dodao da policija mora da se vrati djelovanju u zajednici, kao i da “moraju biti među ljudima kako bi se efikasnije borili protiv ovih problema”.
S ovim se složila i ekspert Međunarodnog centra za borbu protiv terorizma iz Haga, Bibi Van Ginkel. Ona je rekla da se radikalizacija dešava zbog osjećaja besperspektivnosti.
“Religija je manji faktor… Ona ima svoje mjesto, ali ne u inicijalnim momentima”, rekla je Van Ginkel.
Na konferenciji je razgovarano i o modelima deradikalizacije i istaknuta je značajna uloga medija, kao i islamskih zajednica u zemljama regiona, saopšteno je iz BIRN-a, prenela je Fena.