Paljenje carinskih ispostava nakon proglašenja nezavisnosti i nedostatak kontrole na dva granična prijelaza na sjeveru Kosova, sada nakon 8 godina omogućava krijumčarenje goriva.
Finansijska šteta koju uzrokuje šverc na sjeveru izaziva velike gubitke državnom budžetu Kosova, navode državni službenici i finansijski stručnjaci.
Razlika cijene nafte na sjeveru zemlje je vrlo velika u odnosu na druge regije na Kosovu.
Tako, litar benzina na sjeveru Kosova košta oko 72 centi, dok je cijena jedne litre u drugim dijelovima Kosova oko 90 centi.
Kosovske institucije nemaju operativni plan o tome kako da se ponašaju i spriječi krijumčarenje nafte.
Količine nafte koje zaplijeni policija i carina su uglavnom male.
Šverceri nafte su postali toliko finasijski jaki da su asfaltirali sporedne puteve preko kojih kamionima ilegalno uvoze naftu.
Niska cijena švercovane nafte natjerala je i građane iz Srbije, kao što je Raška, Novi Pazar, Kraljevo, Niš, Kuršumlija, da u posljednjih nekoliko mjeseci dolaze češće i kupuju naftu na sjeveru Kosova.
U Leposaviću, Leshaku, Zubinom Potoku i sjevernoj Mitrovici naftni derivati dolaze isključivo iz Srbije i činjenica je da trgovci ne plaćaju akcizu ili porez.
U tim mjestima Kosova na svaki kilometar se nalaze više od 6 benzinskih pumpi.
Glasnogovornik kosovske carine Adriatik Stavileci, potvrđuju da sa krijumčarenju u ovom dijelu Mitrovice teško stati na kraj. On kaže da je ova situacija vrlo uznemirujuća, pogotovo za one koji se bave prodajom goriva u ostatku Kosova.