Billy Whitaker (15) jedan je od najmlađih Britanaca kojem su “izliječili” epilepsiju i to uz pomoć robota, koji je kreirao digitalnu kartu njegovog mozga.
Dječak je sedam godina imao svakodnevne napade, a klasična operacija nije potpuno uspjela. No, robotom vrijednim 350.000 funti, probušili su sićušne rupe za elektrode do njegovog mozga. Sada su prvi put mogli precizno odrediti izvor napada, što je ljekarima omogućilo da pristupe i uklone sićušne komadiće tkiva koji su ih uzrokovali.
Od operacije su prošle dvije sedmice, a Billy nije imao nijedan napad, pa ljekari vjeruju da su ga izliječili.
– Sumnjali smo da mali dijelovi njegovog mozga uzrokuju rezidualne napade. Robotom smo iznimnom preciznošću usadili elektrode u mozak kako bismo vidjeli da li je tamo izvor napada – kazao je neurohirurg Michael Carter.
Robotom možemo sigurno i precizno odrediti putanje kroz mozak kako bismo usadili elektrode kroz sićušne rupe u lobanji, i to tačno u područja koja želimo.
Ljekari su prvo morali napraviti 3D kartu mozga, a potom su spojili okvir na Billyjevu glavu, kako bi pozicionirali bušilicu. Robot je potom uz te podatke probušio jedan milimetar široku rupu u lobanji i tri centimetra u mozgu dječaka, što je omogućilo da se usade elektrode.
Nakon što se Billy probudio, ljekari su mu smanjili lijekove kako bi potaknuli napade, kojih je imao devet tokom tri dana. Elektrode u njegovom mozgu otkrile su tačnu lokaciju napada, pa su sedam dana kasnije hirurzi izvadili te dijelove tkiva.
U Velikoj Britaniji trenutno su samo četiri takva uređaja i do sada je izvedeno tek nekoliko zahvata, a razlika je što su se ranije elektrode stavljale na glavu te se duže pratio rad mozga. U budućnosti bi ovakav zahvat u potpunosti mogao izvesti robot.
Dječak iz Cornwalla još se oporavlja u bolnici, ali nada se kako će se uskoro vratiti u školu i bavljenju sportom, prenosi Telegraph.