Uz pomoć specijalnog programa utvrđeno je 96 odsto svih predstava koje čovjek vidi, i to u realnom vremenu. Kompjuterska operacija je trajala 20 milisekundi.
U istraživanju je učestvovala grupa od sedmoro ljudi koji boluju od epilepsije. Na glave ispitanika prikačene su elektrode, a cilj eksperimenta bilo je otkrivanje uzroka napada, prenosi portal “Engedžet”.
Učesnici eksperimenta posmatrali su razne slike koje su se pojavljivale na ekranu na svakih 400 milisekundi, a algoritam moždanih talasa je pratio kompjuter.
Na kraju eksperimenta, program je uspio da utvrdi 96 odsto svih slika koje su ispitanici vidjeli, u realnom vremenu.
“U kliničkoj medicini rezultate našeg istraživanja moguće je iskoristiti za komunikaciju s bolesnicima koji su potpuno paralizovani”, naveo je Radžeš Rao, neurolog Univerziteta u Vašingtonu.
Istovremeno, moskovski naučnici iz kompanije “Neurobotiks” testirali su tehnologiju koja omogućava da se kućni poslovi obavljaju uz pomoć snage misli, piše “Rosijska gazeta”.
U okviru projekta “Pametna kuća” predstavljena je tehnologija koja omogućava čovjeku da uključi svjetlo, televizor ili, na primjer, da skuva čaj snagom misli.
Princip je zasnovan na elektromagnetnim talasima koje snimaju senzori postavljeni na glavu, nakon čega ih aparatura pojačava i pretvara u komande namijenjene mašinama ili robotima.