Kurdi, koji već kontrolišu sirijsku granicu sa Turskom prema istoku od Eufrata, planiraju da osvoje gradove Jarablus, Manbij i Azaz, rekao je britanskoj agenciji neimenovani izvor.
Turske vlasti vjerovatno neće ozbiljno shvatiti najave Trupa narodne zaštite. Sa jedne strane, Ankara nije uspjela da obezbijedi poroznu granicu uprkos više obećanja da će se pozabaviti ovim pitanjem, što doprinosi elastičnosti i dugovječnosti ID-a. Sa druge strane, tursko rukovodstvo na Trupe narodne zaštite gleda kao na terorističku organizaciju.
Vladajuća Partija pravde i razvoja (AKP) izvršila je vojnu akciju protiv kurdskih pobunjenika u jugoistočnim provincijama. Napad su osudili mnogi širom svijeta, a on je uslijedio sredinom 2015. nakon dvogodišnjeg prekida vatre.
Turska je više puta upozorila da neće dozvoliti da Kurdi pređu zapadno od Eufrata. Ipak, Kurdi su jedna od svega nekoliko snaga sposobnih da se bore protiv ID-a i drugih radikalnih grupa koje žele da se prošire u Iraku, Siriji i još dalje. Napori Ankare usmjereni protiv ID-a ograničenog su obima i efikasnosti.
Ipak, Turska je uspjela da blokira učešće Kurda u mirovnim pregovorima pod okriljem UN, iako su Rusija i SAD bile za to. Predstavnici Partije demokratske unije (PDU), kurdske političke partije u sjevernoj Siriji koja je formirala Trupe narodne zaštite (TNZ) 2004. godine, nisu bili pozvani da učestvuju u pregovorima zakazanim za ovu nedjelju.
U srijedu je turski nacionalni Savjet za bezbjednost izdao saopštenje u kojem je navedeno da PDU i TNZ ne mogu da imaju ulogu u odlučivanju o budućnosti Sirije.
Moskva dugo insistira na tome da sve strane u konfliktu, izuzev terorista, moraju da uzmu učešće u mirovnom procesu. U suprotnom, neće doći do trajnog mira u ratom zahvaćenoj zemlji. Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov je u utorak ponovio da bez PDU pregovori neće dovesti do “konačnog političkog rješenja”.