“Poslije niza peripetija, zastoja i procedura MONT-a”, kaže zastupnik u Kosovskom Parlamentu – Ćerim Bajrami, “najzad je izdavačka kuća “Vrijeme” iz Zenice poslala dugoočekivanu pošiljku udžbenika za bošnjačke đake na Kosovu”.
Zastupnik Bajrami se dugo angažirao na projektu “Doprema udžbenika iz BIH”, te je sa svojim suradnicima zadovoljno dočekao njegov finiš koji se zadnjih godina često gubio iz vidokruga njegove realizacije. Prepoznavši krilaticu “da je obrazovanje najmoćnije oružje s kojim se mijenja svijet”, Bajrami sa suradnicima nije odustao od nabavke knjiga iz BIH.
Ističe zadovoljstvo kvalitetom bosanskih udžbenika. “Nažalost, poslije rata u srednjim školama nismo imali kvalitetne udžbenike. Pristigli će vjerovatno biti veoma korisni za našu nastavu na bosanskom jeziku i da će, bez obzira na zakašnjenje od ciijelo polugodište 2015-2016. školske godine, itekako poslužiti. Pogotovu iz nacionalne grupe predmeta, iz historije, bosanskog jezika, likovnog i muzičkog vaspitanja”, kaže Bajrami.
Zastupnik Bajrami se posebno zahvaljuje svim ljudima koji su radili na “ovom mukotrpnom zadatku”, te i direktoru Izdavačke kuće “Vrijeme” iz Zenice Muamer Spahić koji je svo vrijeme bio angažiran, a sada i poklonio 800 udžbenika Početnice-Slovodara, na taj način održavši svoju riječ, kao i ministru obrazovanja dr. Arsimu Bajramiju na podršci ovoga projekta.
“Mi smo iz rebalansa budžeta Kosova za 2015. godinu dobili 50 hiljada eura za kupovinu udžbenika za srednje škole, jer MONT po “Zakonu obrazovanja” nema obaveza da u srednjim školama dijeli udžbenike. Ministarstvo obrazovanja će zato iz svog budžeta iz ove, ili naredne godine, kupiti još sedam nedostajaćih udžbenika za osnovne škole u nastavi na bosanskom jeziku”, kaže Bajrami.
Prema Bajramiju, dugoročno gledano potrebno je uspostaviti suradnaju sa izdavačkim kućama u BIH i sa Ministarstvom obrazovanja matične zemlje. Da bi se ova pitanja rješavala na vrijeme i na sistematski način. On je apelovao da se udžbenici čuvaju kako bi “zadovoljili potrebe učenika vise generacija”, jer je “nedopstivo da u 21. vijeku učenici zapisuju diktate svojih profesora”.
“Tendecija na Balkanu kod manjinskih zajednica je da nabavljaju knjige iz matičnih država, preko svojih minstarstava obrazovanja. Imamo slučaj Kosova da čak besplatno distribuira udžbenike u Preševskoj dolini koji još uvijek stoje na granici”, dodao je zastupnik Bajrami.
Knjige su uskladištene u prostorijama Osnovne škole “Meto Bajraktari” u Rečanima iz koje će se po riječima direktora škole, dr. Esada Kurešepija, člana Komisije za nabavku, prijem i raspodijelu udžbenika,, dijeliti po srednjim školam odmah poslije Nove godine.
“Nadamo se da ćemo u kratkom roku u drugom polugodištu podijeliti udžbenike svim našim učenicima na Kosovu. Pošto su udžbenici besplatni, apelujem na profesore i učenike da ih čuvaju, da one traju iz generacije u generaciju”, poručio je direktor dr. Kurešepi.