Sposoban da razvije brzinu veću od 3.2 maha (oko 3500 km/h), Lokhid SR-71 Crna Ptica je najbrži avion ikada napravljen. Iako njegove nevjerovatne performanse nikada nisu dostignute, SR-71 otišao je u penziju zajedno sa Hladnim ratom.
Crna Ptica povučena je iz upotrebe 1990. godine, neposredno pred pad Sovjetskog Saveza. Na insistiranje američkog kongresa, tri letilice su vraćene u operacije u periodu između 1995. i 1998. godine, a NASA je ove letilice koristila u naučne svrhe sve do 1999. godine. Na kraju, ovaj avion je povučen bez prikladne zamjene. Ali zašto?
Glavni razlog za povlačenje Crne Ptice bila je previsoka cijena operacija. Američke vazdušne snage, pored toga, sumnjale su da SR-71 neće moći da se nosi sa novim sovjetskim (kasnije ruskim) PVO sistemima i presretačima kao što su to mogli novi modelu. Upravo zbog toga se komanda vazdušnih snaga i opirala inicijativi kongresa da se avion vrati u upotrebu.
Prema navodima američkih vazduhoplovnih snaga, troškovi SR-71 iznosili su oko 200.000 dolara po satu letenja. Takođe, cijena održavanja ove letilice premašila je određen budžet za oko 50 odsto. Kada se na to doda logistička podrška, odnosno tankovanje goriva u vazduhu koje je koštalo oko 18.000 dolara po satu, cijena je bila neprihvatljiva.
Kako se Hladni rat bližio kraju, troškovi više nisu mogli da se opravdaju, naročito usljed novih prijetnji koje su mogle da ugroze ovaj avion. Tako je najbrži avion ikada napravljen završio u muzejima.