Nevladina organizacija iz Prištine „Fol“ sprovela je istraživanje o rejtingu političkih partija, kao i o spremnosti da se ide na izbore. Demokratska partija Kosova Hashima Thaçija bi ponovo osvojila najviše glasova, ali bi morala da traži koalicionog partnera, a na izbore želi 37% glasača. Ipak, gotovo sve pristalice Srpske liste smatraju da treba izaći na birališta.
Kada bi prijevremeni izbori bili održani za nedjelju dana, koja stranka bi osvojila najviše glasova?
Iako postoji mogućnost da bi neki drugi politički akteri postigli dogovor o formiranju vlade, a koalicija bi ponovo bila neophodna, jer nijedna stranka ne bi osvojila većinu, istraživanje Fola pokazuje da se redoslijed partija ne bi mnogo promjenio. Demokratska partija Kosova bi osvojila 23%, Demokratski savez Kosova 19.6%, Samoopredjeljenje bi zadržalo treću poziciju sa 13.3%, Alijansa za budućnost Kosova 6.8%, dok bi Alijansa za novo Kosovo sa 4.6% i Inicijativa za Kosovo sa 4.5% bile ispod cenzusa. Srpska lista bi osvojila 2.4% glasova.
“Međutim, ovakve rezultate dobijamo ako ne računamo četiri kategorije ispitanika: “nisam siguran”, “neopredjeljen”, “ne znam” i one koji “odbijaju da odgovore”. Oni zajedno čine 22 odsto anketiranih. Ne zna se da li bi i za koga glasali, ali smatramo da su ovi rezultati najrealniji,” rekao je Petrit Zogaj iz Fola.
Blaga većina ispitanika, 38,4%, nije za izbore, dok 37% smatra da su prijevremeni izbori rješenje. Ipak, postoji veliki jaz u stavovima među pristalicama različitih političkih subjekata. Najveći procenat glasače Srpske liste je za izbore, dok su pristalice dve vladajuće albanske partije uglavnom protiv izlaska na birališta.
“Interesantno je da 95.5 odsto glasača Srpske liste misli da treba da bude prijevremenih izbora, za njima slijede partije opozicije Inicijativa za Kosovo (71.7%), Samoopredjeljenje (68.9) i Alijansa za budućnost Kosova (60.9). Većina pristalica vladajućih partija je protiv, odnosno samo 23 odsto iz Demokratske partije Kosova i 21 odsto iz Demokratskog saveza Kosova želi izbore,” kaže Zogaj.
Istraživanje je sprovedeno od 6. do 17. novembra, na uzorku od 1000 punoljetnih ispitanika iz svih 38 opština: 750 Albanaca, 150 srpske nacionalnosti i 100 iz drugih zajednica.