Peticija koju je, prije pet dana, pokrenula Albanka iz Tirane, Lavdi Zymberi, završena je sa 14.870 ukupno prikupljenih potpisa i nije poznato da li će se u međuvremenu promjeniti domeni i za druge gradove na Kosovu. Ipak, neki od njih su i dalje pod domenom Srbije, kao što je slučaj sa Mitrovicom.
“Od sada na vašoj lokaciji na Fejsbuku prikazivaće se ‘Priština, Kosovo’, a ne Srbija. Hvala vam na podršci i uživajte u svojoj društvenoj mreži,” stoji od večeras na Internet stranici peticije koju je pokrenula Zymberi.
Iako je na Fejsbuku i dalje dostupna mogućnost “čekiranja” u Prištini koja je pod domenom Srbije, kada se objavi “čekiranje” jasno se navodi da je Priština pod domenom Kosova. Međutim, čekiranje u Mitrovici je i dalje moguće pod domenom Srbije.
Zymberi je 16. novembra pokrenula peticiju sa ciljem da se prikupi 5 000 potpisa. U tekstu peticije je, između ostalog, tada istaknuto da je Kosovo priznalo 105+ zemalja, te da se zahtjeva od Fejsbuka da to poštuje. Pismo sa peticijom poslato je i Marku Cukerbergu.
Dva dana kasnije, organizatori peticije “NoKosovoUNESCO” su, takođe, pokrenuli svoju kontra-kampanju, to jest, novu peticiju. Oni u svojoj kontra-kampanji – otvorenoj peticiji, zahtjevaju da Fejsbuk vrati srpsko pismo na sve znamenitosti i mape ove društvene mreže na teritoriji Kosova. Ova peticija ima 1.800 potpisa.