Iako poslanica vladajuće koalicije, Vjosa Osmani je jedna od rijetkih od koje se mogu čuti riječi kritike na račun Vlade, a snažno se protivila odluci predsjednika njene stranke, Ise Mustafe, da se udruži sa Hashimom Thaçijem.
Ilir Deda je jedini opozicionar koji je osudio suzavac i nasilje. Ne čudi da su baš njih dvoje sastavili nacrt političkog sporazuma. Ne navodeći imena i brojeve, kažu da imaju podršku određenog broja poslanika.
“Šta je opcija sporazumu? Mi možemo da doživimo tragediju na Kosovu, ako ne postignemo sporazum, čak i ako se ovo stanje oduži, jednog dana ćemo morati da se dogovorimo. Zašto onda gubimo toliko vremena”, rekao je Ilir Deda.
Pozivaju lidere dvije vladajuće stranke, Hashima Thaçija i Isu Mustafu, i lidere tri opozicione partije, Ramusha Haradinaja, Visara Imerija i Fatmira Limaja, da potpišu sporazum.
Ne gledaju identično na momenat kada manjinske zajednice i Srpska lista treba da se uključe u ovaj proces.
“Sada pozivamo i predstavnike manjina da budu važan faktor u postizanju ovog sporazuma, zapravo da pospješe i albanske političke stranke da učestvuju u diskusijama o potencijalnom sporazumu. Ovaj sporazum ne ugrožava dijalog, u stvari, to zahtjeva sveobuhvatnost u pitanjima od nacionlnog značaja, kao što je dijalog,” kazala je Osmani.
Ilir Deda smatra da je dogovor albanskih partija preduslov.
“Glavna podjela se dešava između albanskih političkih partija. Ovaj sukob moraju da rješe albanske partije. Zato je petorici lidera poslat nacrt sporazuma. Mislim da po postizanju konsenzusa možemo da razgovaramo sa strankama koje predstavljaju etničke zajednice”, kaže Deda.
Sporazum od 5 tačaka predviđa: formiranje skupštinske istražne komisije za razmatranje razgraničenja sa Crnom Gorom, uz učešće predstavnika civilnog društva i stručnjaka, sa mandatom od 30 dana. Izbor još dvoje sudija Ustavnog suda kako bi se donijela odluka o ZSO, a slanje sporazuma Venecijanskoj komisiji ukoliko sud ne rješi dilemu, posredovanje predsjednice Kosova, kao i usvajanje ovog političkog sporazuma u formi rezolucije u skupštini, najkasnije 7 dana nakon potpisivanja.