Širom Evrope u toku je potera za 26-godišnjim Salahom Abdeslamom, bratom jednog od bombaša-samoubica iz Pariza. Hapšenje koje se jutros dogodilo u Alsdorfu, gradiću u blizini tromeđe Njemačke, Holandije i Belgije, obavljeno je na osnovu „indicija da je jedan od bjegunaca iz Pariza na tom području“, izjavio je portparol njemačke policije. Identitet osoba za sada nije objelodanjen, ali agencije prenose da je riječ o pet uhapšenih. Najprije je izvješteno o tri hapšenja, dvije žene i jednom muškarcu, stranim državljanima. U akciji su učestvovale specijalne jedinice njemačke policije.
Pažljivo, ali bez straha
Nakon napada u Parizu, njemačke službe bezbjednosti su u stanju pripravnosti. Njemačko-francuska granica i letovi između tih dviju zemalja, strožije se kontrolišu. Na željezničkim stanicama i aerodromima u čitavoj Njemačkoj prisutan je veći broj policajaca u „punoj borbenoj gotovosti“, izjavio je portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Njemačke.
Svakom obavještenju koje ukazuje na bezbjednost, u Njemačkoj se pristupa s velikom pažnjom. Dok on to govori, samo nekoliko metara dalje po rijeci Špreji plovi policijski čamac u blizini vladinih zgrada u Berlinu. Na ulasku u Bundestag, čuvari mirno i rutinski pretresaju svakog posjetioca. Ispred Ministarstva spoljnih poslova francuska zastava je u znak solidarnosti spuštena na pola koplja.
Kolika bi opasnost zaista mogla da bude – o tome Vlada Njemačke ne želi da govori. Bezbjednost u Njemačkoj „nije više toliko ugrožena, koliko je bila prije napada“, konstatovao je ministar pravosuđa Hajko Mas za Prvi program njemačke televizije (ARD). On dodaje da je i Njemačka cilj terorista. „Ali, apstraktan“ – tako je to protumačio taj socijaldemokratski političar. Potencijalno „opasne osobe“ sa islamističke scene pažljivo se prate. Mas takođe dodaje da je saradnja sa francuskim bezbjednosnim službama „izuzetno dobra“ i pohvaljuje to što su teroristički napadi brzo razjašnjeni.
Bez vojnog angažmana Njemačke
Njemačka vlada ostala je pri istom stavu i nakon terorističkih napada: snabdijevati oružjem Pešmerga-borce na sjeveru Iraka, ali bez sopstvenog vojnog angažmana u Siriji. Ipak, njemački ministar spoljnih poslova Frank-Valter Štajnmajer misli da bi Savjet bezbjednosti u pregovorima o Siriji sada konačno mogao da dođe do jedinstvene rezolucije o toj zemlji. Povod za nadu dali su mu konstruktivni pregovori o Siriji u subotu (14.11.) u Beču koji su održani pod utiskom napada u Parizu.
U Beču je izrađen nacrt plana prelaznog političkog procesa u Siriji, koji podrazumijeva formiranje prelazne vlade u narednih šest mjeseci. Štajnmajer, koji je i sam bio na utakmici na stadionu u Parizu, smatra da „frontovi više nisu toliko zaošreni“. Na pitanje Angeli Merkel da li bi Bundesver mogao vojno da se angažuje u Siriji, kancelarka priču vraća na „politički proces u Siriji“ kojim bi se možda postigao i prekid vatre. No, Francuska, pozivajući se na svoje pravo na samoodbranu, bombarduje položaje „Islamske države“ u Siriji, koja je preuzela odgovornost za napade u Parizu.
Protiv terorizma
U znak borbe protiv islamističkog trerora, više ministara savezne vlade, zajedno sa kancelarkom Angelom Merkel, prisustvovaće fudbalskoj utakmici između Njemačke i Holandije. Serija terorističkih samoubilačkih napada počela je upravo ispred stadiona u Parizu na kome se igrala prijateljska utakmica između Francuske i Njemačke. Fudbaleri su tu noć proveli u katakombama stadiona. Razmatralo se i da se utakmica Njemačka-Holandija otkaže. „Želimo da pokažemo i svijetu i teroristima da ne mogu da nas uplaše“, izjavio je ministar unutrašnjih poslova Donje Saksonije Boris Pistorijus. Šef SPD-a, Zigmar Gabrijel predložio je da se u znak saveza sa Francuskom, na stadionu intonira Marseljeza.