Merkel: Ako Njemačka zatvori granicu mogući i vojni sukobi na Balkanu

Merkel je kazala da njemačka policija teško kontrolira priljev izbjeglica na granici između Njemačke i Austrije, napominjući da Njemačka neće biti u stanju prihvatiti sve one koji žele u tu zemlju.

Istovremeno, Merkel je upozorila na moguće vojne sukobe na Balkanu ako Njemačka zatvori svoju granicu s Austrijom za izbjeglice, piše Bild. Kao primjer navela je dizanje ograde na granici između Mađarske i Srbije, zbog čega su izbjeglice krenule novom rutom preko Hrvatske i Slovenije, a tenzije među zemljama na Balkanu su porasle.

Merkel odbija biti pesimistična, ali vjeruje da će se stanje pogoršati puno brže nego što se misli. Istakla je i kako je zadaća Njemačke, kao jedne od najutjecajnijih članica EU, da predloži zajedničko rješenje za izbjeglice, napominjući da će se ono morati provoditi postupno.

Njemačka kancelarka je navela i kako razumije zabrinutost Nijemaca, ali apelira na humanost i poštivanje ljudskog dostojanstva izbjeglica.

Na moguće postupno zatvaranje vrata za migrante i izbjeglice u Njemačkoj upozorava u komentaru ljubljansko “Delo”, koje navodi da je kancelarka Merkel zasad uspjela smiriti nezadovoljstvo bavarskog premijera i predsjednika Kršćansko-socijalne unije (CSU) Horsta Seehofera njezinom izbjegličkom politikom, ali da kancelarka ima “sve manje manevarskog prostora” za primanje migranata u velikom broju i da će sestrinskoj stranci, koja s njezinim CDU-om već pola stoljeća čini političku uniju, morati dati ustupke.

List upozorava na Seehoferovu izjavu nakon sastanka s Merkel o migrantskoj krizi prema kojoj će se migranti kojima Njemačka odbije dati azil “moći sasvim slobodno vratiti u domovinu ili nekamo drugo”, ocjenjujući da to čak “zvuči kao prijetnja” državama na tzv. balkanskoj izbjegličkoj ruti, jer može značiti da će ih Njemačka vratiti njima, a ne vratiti u izvorne države.

“Njemačka vrata postepeno će se zatvarati izbjeglicama, ali će se Merkel i dalje zauzimati za traženje evropskih i svjetskih rješenja za izbjegličku krizu. Međutim, dosad ju je velika većina država članica EU-a ostavljala na cjedilu. Ona će nastaviti stvarati savezništva za rješavanje bliskoistočnih i drugih kriza. Međutim, za političarku koja je odlična pragmatičarka, a i za ostale evropske političke vođe, postoje granice”, navodi list.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.